Kaliňákov Parlament regiónov naberá na podpore. Pridávajú sa aj tieto strany

Michal Kaliňák

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Špecialista na samosprávu Michal Kaliňák už niekoľko mesiacov hovorí o vážnych a radikálnych reformách, ktoré Slovensko nutne potrebuje. Odštartoval preto petíciu, ktorú podporili tisíce ľudí. Najnovšie sa k nemu pridali aj dve mimoparlamentné politické strany. Ako vraví, stačí sa len rozhliadnuť a veci môžu lepšie fungovať, ako je tomu dnes.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Parlament regiónov – takto nazval Michal Kaliňák prevratnú petíciu, ktorú podpísali už tisíce ľudí. Zdá sa, že jeho dlhodobé úsilie sa začína prejavovať v podpore, ktorú dostáva. Podarilo sa mu totiž získať podporu mimoparlamentných strán – Slovenskej konzervatívnej strany a strany SKOK – Európskych liberálnych demokratov.

Michal Kaliňák: Slovensko potrebuje skutočnú zmenu a nie retuš. Toto je riešenie

Tie ho verejne podporili na svojich stránkach a svojich fanúšikov vyzvali k podpísaniu petície. „S prípravou reformy je však potrebné začať už dnes. Vítame petíciu Michala Kaliňáka za zrušenie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby známu ako iniciatíva „Parlament regiónov,“ vyjadrila sa strana SKOK na svojom Facebooku.

Budúca Kiskova strana: Podávame podnet na NKÚ za toto!

Petíciu za zrušenie jedného volebného obvodu prináša Kaliňák s plánom, ktorý by mal zrušiť dlhodobú poslaneckú anonymitu, stabilizovať kraje, či priniesť zvýšenie transparentnosti. „Na pleciach malých obcí a veľkých miest nemožno udržiavať rovnaké kompetencie. Preto je dôležité ich odstupňovanie podľa veľkosti samospráv,“ tvrdí Michal Kaliňák.

FOTO: Europarlament má nového predsedu. Charizmou si však hlasy nezískal

Na zamýšľaný parlament regiónov pozitívne reaguje aj ďalší mimoparlamentný subjekt. „Efektívny boj proti korupcii a skutočná reforma slovenskej politiky musia začať zrušením jedného volebného obvodu. Viac volebných obvodov znamená, že poslanci NR SR by boli volení z rôznych regiónov. Všetci by sme tak mali možnosť stretávať poslanca za svoj región osobne a získali by sme možnosť zhodnotiť jeho prácu na základe vlastnej skúsenosti, nie len prostredníctvom médií,“ uvádza vo svjom stanovisku Slovenská konzervatívna strana.

Jazyk sa mu napokon rozmotal: Herec Stanke prehovoril o nehode a alkohole

„Krajské mesta treba vnímať ako metropoly krajov,“ upozorňuje dlhodobo Kaliňák. Aktuálny systém, ktorý bol zavedený ešte za vlády Vladimíra Mečiara v roku 1998 podľa Kaliňáka Slovensku škodí. Poslanci v jednotlivých krajoch podľa jeho slov nezastupujú kraje na Slovensku, spoliehajú sa iba na stranícku centrálu.

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na 0910 554 995

 

Môže vás zaujímať

Kalavská priznala, že demisiu nepodala len pre stratifikáciu