Kaliňákovu demisiu Smer-SD nepotvrdil, opäť kritika Kisku

Robert Kaliňák

zdroj: TASR

Vedenie poslaneckého klubu Smeru-SD nepotvrdilo medializované informácie, či minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok odstúpi z funkcie a že ho nahradí štátna tajomníčka Denisa Saková. Svoje kroky povie strana Smer-SD najskôr svojim koaličným partnerom.

aktualizované: 12:03

Povedal to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorý neplánuje byť ministrom vnútra. Do konca volebného obdobia mieni zostať v parlamente. Podpredseda strany Juraj Blanár zopakoval, že Smer-SD chce hľadať riešenie súčasnej situácie s Mostom-Híd.

Mal by byť prezidentom všetkých

Pokusy o prevrat, z ktorých Smer-SD obviňuje opozíciu, strana odmieta. O prevrate podľa Glváča nehovoria ani kotlebovci. Smer-SD je podľa neho znepokojený „nad nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami SaS“.

Predstavitelia Smeru-SD opäť kritizovali prezidenta SR Andreja Kisku. Nepáči sa im, že rokuje najskôr s opozíciou. „Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície,“ povedal Blanár, podľa ktorého a medzi riadkami dá čítať, že prezidentovi nešlo o rekonštrukciu vlády, ale chcel novú vládu. „Novú úradnícku vládu,“ poznamenal.

Prezidenta Smer-SD vyzýva, aby povedal, či sa pýtal SaS na jej vyhlásenia o prevrate a možných dôsledkoch na pochodoch. A tiež, či za „tieto dôsledky“ vezme zodpovednosť. „Prezident má byť prezidentom všetkých občanov a rešpektovať výsledky volieb,“ doplnil Glváč.

Prezident rozbíja štát

Blanár zopakoval, že záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila. „Verí, že k tomu prispeje aj stretnutie, ktoré inicioval predseda parlamentu,“ doplnil a požiadal prezidenta, aby na stretnutí hľadali riešenia.

Podľa Ľuboša Blahu nie je hanba, že na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou bola Mária Trošková, ktorá mala podľa článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka väzby na osoby podozrivé z napojenia na kalábrijskú mafiu a nemala ani bezpečnostnú previerku.

„Hanbu robí prezident Kiska, rozbíja tento štát,“ vyhlásil. Podľa Glváča z titulu jej funkcie nebolo potrebné mať previerku. O Troškovej hovorí ako o sekretárke, asistentke. Glváč po tlačovej konferencii informoval, že nemecká strana neprotestovala proti účasti Troškovej.

 

Môže vás zaujímať

Kováčik: Autenticitu údajnej nahrávky Gorily môže potvrdiť len SIS