Jednou vetou

Kancelária prezidenta sa neustále vykrúca a o platoch naďalej zahmlievajú

Kancelária prezidenta SR stáel neodpovedala presne na naše otázky. Na snímke šéf komunikácie prezidenta SR Roman Krpelan

autorská koláž hlavne.sk, Facebook RK

Toto je odpoveď od hovorcu roka? Kancelária prezidenta má naše otázky na stole ešte od februára (5. 2. 2018), na infožiadosť o výške platov vedúcich pracovníkov odpovedala až teraz. Ich stanovisko je však nepresné a skresľujúce. Hovorca roka Roman Krpelan si, zdá sa, robí z ľudí dobrý deň. Odpoveď pripomína rébus na jesenné večery a sami si môžete rátať výšku platu funkcionárov u prezidenta Kisku! Ani tak však nie je isté, koľko teda presne vedúci pracovníci okolo prezidenta Kisku v paláci zarábajú.

Kiskovi ľudia ignorujú infozákon. Úspešne taja platy

Kancelária prezidenta SR má problém s konkrétnymi údajmi. Hlavne.sk chcelo, aby prezident Kiska zverejnil zoznam vedúcich funkcionárov a výšku príjmu so všetkými príplatkami. Odkázali nás na web.

Chcete dostávať od nás pravidelne najzaujímavejšie články za posledných 7 dní? Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU

Tam sa však dočítate, že tento rok pôjde na platy spolu 2 115 331 eur, poistné a odvody by mali byť vyše 800 000 eur. Koľko ale presne zarobí napríklad riaditeľ Komunikačného odboru Roman Krpelan? To tam nie je. Koľko zarobí vedúci Kancelárie a ďalší vedúci pracovníci tam nenájdete. Rovnako tam nie sú mená vedúcich jednotlivých odborov.

Prezident Kiska zjednotil parlament: Politici zhodne žiadajú, aby zverejnil platy funkcionárov!

Chcete vedieť mená vedúcich funkcionárov v Kancelárii prezidenta? Podľa infozákona na to máte plné právo. Kancelária prezidenta vám pošle link na tento obrázok.

Kancelária prezidenta SR na otázku výšky platu vedúcich oddelení, ktorých mená neposkytla, uviedla veľmi všeobecnú odpoveď:

„Všetci vedúci štátni zamestnanci kancelárie prezidenta sú platení na základe zákona o štátnej službe; sú zaradení v platovej triede 9. podľa zákona NR SR č. 16/1993 Z. z. o Kancelárii prezidenta Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov. Platová tarifa v uvedenej triede je v súčasnosti vo výške 1249 eur. K tomu – napr. za kvalitné plnenie služobných úloh – môže byť priznaný osobný príplatok vo výške maximálne 100 percent platovej tarify. Ide o pohyblivú zložku, ktorá sa mení, ale u niektorých vedúcich zamestnancov môže niekedy dosiahnuť hornú hranicu. “

vedúci kancelárie prezidenta A. Kisku. Jeho plat: stále otázny | foto: youtube

Ďalšie zložky funkčného platu sú podľa Kancelárie prezidenta „aj zvýšenie platovej tarify za služobnú prax vo výške 1% z platovej tarify za každý rok započítanej služobnej praxe štátneho zamestnanca; príplatok za riadenie v rozpätí určenom zákonom o štátnej službe a služobným predpisom kancelárie prezidenta.“ Takže – môžeme počítať.

Vladimíra Ledecká, vedúca odboru regionálnej politiky v Kancelárii prezidenta Andreja Kisku. Jej plat: stále otázny | foto: instagram V. Ledeckej

Keďže neustále zahmlievajú platové pomery a nevedia nám na konkrétne otázky odpovedať, poslali sme do Kancelárie prezidenta ešte raz novú žiadosť, aby napísali konkrétnu výšku príjmov u konkrétnych vedúcich funkcionárov za rok 2017 a za rok 2018 do 30.9. 2018. Očakávame, že sa potom všetci dozvieme, že napríklad Roman Krpelan zarobil za rok sumu XXXXX eur a YYYYYY eur zo štátneho  rozpočtu zas išlo na mzdu trebárs vedúceho oddelenia archívu.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky