Jednou vetou

Kandidát na predsedu súdu zatajil manželku a jej prieťahy

Slovenské súdnictvo prechádza očistou, na snímke minister spravodlivosti Gábor Gál

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Shutterstock

Komunikácia Mariána Kočnera, bývalej štátnej tajomníčky na ministerstve spravodlivosti Moniky Jankovskej a niektorých ďalších sudcov ukázali na potrebu pozametať na našich súdoch. Aktuálne až 17 súdov vyberá svojho predsedu, ktorí budú určovať smerovanie našej justície. Očistu súdnictva, transparentnosť a snahu o zvýšenie dôvery v justícii asi nezobral úplne vážne kandidát na predsedu Okresného súdu Bratislava III Maroš Fekete.

V čase, keď akékoľvek tajnosti a hriechy minulosti nemajú v spoločnosti pri obsadzovaní verejných funkcií miesto, sudca Fekete neoznámil výberovej komisii podstatnú skutočnosť. Na okresnom súde III, ktorý by chcel riadiť po obsadení predsedníckeho kresla je aktívnou sudkyňou jeho manželka.

To by nebolo vôbec problematické, ak by táto sudkyňa nebola v minulosti opakovane disciplinárne stíhaná a právoplatne uznaná vinnou z disciplinárneho previnenia pre údajné opakované porušenie povinnosti sudcu spočívajúce v nedodržaní zákonnej lehoty na vypracovanie rozsudku.

Zatajil konflikt záujmov

Ako sme sa dozvedeli z prostredia disciplinárnych senátov, disciplinárne návrhy podala proti sudkyni Ivane Fekete aj ministerka Lucia Žitňanská. Rozhodovacia činnosť sudkyne je pritom dlhoročne poznačená prieťahmi v konaní.

Kandidát na predsedu súdu Maroš Fekete by sa obsadením predsedníckeho kresla Okresného súdu Bratislava III dostal do konfliktu záujmov vo vzťahu k svojej manželke. Výberovej komisii však túto podstatnú informáciu mal zatajiť.

V životopise ani motivačnom liste, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke, informáciu, že sa uchádza o funkciu predsedu súdu a jeho manželka je tam sudkyňou opakovane disciplinárne prejednávanou a právoplatne uznanou za vinnú pre disciplinárne previnenie, členovia komisie ani verejnosť nič nenájdu.

Sudca bude trestať svoju manželku?

Konflikt záujmom je pritom závažný v kontexte kompetencií, ktoré zákon o sudcoch zveruje predsedovi súdu. Predseda súdu má totiž disciplinárnu právomoc voči  všetkým aktívnym sudcom daného súdu. Sudca Fekete by mal preto vysvetliť prečo túto skutočnosť zatajil, ako sa s tým vysporiada minister spravodlivosti, ak by Fekete uspel a ako sa tento sudca postaví k svojej manželke ak bude jeho manželka pokračovať v porušovaní práv účastníkov konania, spôsobených prieťahmi v konaní.

Informácie zverejnil v minulosti portál pravnenoviny.sk:
Informácie zverejnil špecializovaný portál Právne noviny | zdroj: pravnenoviny.sk

 

Informácie o prieťahoch sudcov | zdroj: pravnenoviny.sk

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky