Jednou vetou

Kandidáti na Ústavný súd: Fica takmer roztrhali a podraz od Žitňanskej

Robert Fico na vypočutí kandidátov na post ústavných sudcov v historickej budove NR SR, 23. 1. 2019

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Kým vypočutie iných kandidátov, ktorí prišli pred ním trvalo prevažne priemerne 40 minút, jeho vypočutie trvalo vyše hodinu. Na všetky otázky, ktoré dostal, našiel odpovede. Čo sa dialo na vypočutí Róberta Fica, ktorý sa uchádza o post ústavného sudcu?

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Robert Fico počas vypočutia pred Ústavnoprávnym výborom NR SR | foto: TASR

TRI DNI SME ONLINE SLEDOVALI KANDIDÁTOV NA ÚSTAVNÝCH SUDCOV: Fico uhral v piatok remízu – Poslanci sa nezhodli, či spĺňa podmienky na Ústavný súd

Šumom o tom, že by sa svojej kandidatúry na Ústavný súd mal Robert Fico vzdať, definitívne odzvonilo v stredu (23. 1.) krátko po 13. hodine, keď sa dostavil do historickej budovy Národnej rady, kde prebieha verejné vypočutie kandidátov na Ústavných sudcov. Po úvodnej prezentácii prišiel rad aj na otázky od členov Ústavnoprávneho výboru a členov komisie, ktorá musí kandidátov vypočuť.

Danko to povedal nahlas – Tento poslanec je alibista. Mal hlasovať o Ficovi

článok pokračuje pod videom

Minúta po minúte: 1. deň sa prezentovali Fico, Drgonec, Jankovská a ďalší

K otázkam sa medzi prvými dostal Ondrej Dostál (SaS), ktorý Ficovi vytkol, že nespĺňa podmienky, keďže mu údajne chýba preukázanie požadovanej 15-ročnej praxe. Fico uviedol, že potrebné dokumenty o praxi doloží čoskoro v najbližších dňoch.

VIDEO: Fico robil Mikuláša v parlamente. Pozrite sa, ako sa zamaskoval?!

Na zvyšok otázok od Dostála konkrétne neodpovedal, na čo samotný Dostál reagoval slovami: „Ďakujem za zodpovedanie otázky či sa zúčastníte hlasovania o samom sebe, rešpektujem, že ste mi neodpovedali, alebo ste sa vyhli  odpovedi na to, či ste sa stretli s pánom prezidentom a teda v súlade s pokynom pána predsedu vás nebudem tlačiť do toho, aby ste mi odpovedali.“ 

Minúta po minúte: 2. deň sa prezentujú kandidáti na ústavných sudcov

Lucia Žitňanská, Foto: TASR

Otázkami podľa kuloárov prekvapila aj poslankyňa Lucia Žitňanská (pôv. Most-Híd, momentálne nezaradená), ktorá bola pritom ešte pred rokom súčasťou Ficovho kabinetu na poste podpredsedníčky vlády a ministerky spravodlivosti. „Nie je politik ako politik, pretože je niečo iné, keď je niekto dlhé roky predseda politickej strany a premiér a je niečo iné keď je niekto nezávislý poslanec, ktorý prišiel iba ako nezávislý.“

Fica porovnávala s ostatnými kandidátmi na ústavných sudcov. „Nie každý príde s ochrankou, nie každý dostáva takéto otázky a nie každý sa takto prezentuje.“ Žitňanská sa odvolávala na spoločnosť, ktorú podľa jej vyjadrenia expremiér svojou kandidatúrou polarizuje a pýtala sa, či to nevníma ako možný problém a v prípade jeho zvolenia sa tak neznižovala dôveryhodnosť tejto inštitúcie.

Voľby prezidenta? Čistá lotéria, čakajú nás horúce mesiace

„Pani poslankyňa Žitňanská, beriem na vedomie, že ma nebudete voliť, nič iné vám nemôžem povedať,“ reagoval Fico na Žitňanskú. Podľa neho je dobré, ak by takúto inštitúciu mohli viesť ľudia, ktorí majú skúsenosti nielen z oblasti práva, ale aj politiky. „Preto bežne v celej Európe nájdete v ústavných orgánoch bývalých premiérov, ministrov, štátnych tajomníkov, diplomatov, ale váš názor samozrejme nemôžem zmeniť,“ dodal Fico.

Šok pre Markízu? Tomáš Drucker na kávičke so známym moderátorom

Ján Marosz | foto:TASR

Napätá komunikácia nastala počas vypočutia aj pri otázkach Jána Marosza  (NRSR). Ten poukázal na Ficove vyjadrenie z roku 2017, kedy Fico vyhlásil, že pokiaľ bude Ladislav Bašternák – majiteľ komplexu Bonaparte, v ktorom Fico býva už niekoľko rokov – obvinený, z bytu sa odsťahuje. Marosz sa pýtal ako je možné, že Fico v spomínanom byte stále býva a prečo platí neúmerne nízke nájomné v pomere s trhovou hodnotou bytu. Tiež sa ho pýtal, či sa nachádzal v byte na Vazovovej, ktorý je spomínaný v súvislosti so známou kauzou Gorila. „Otázky pána poslanca, ktorého ani ho nepoznám, vidím ho prvýkrát v živote, nebudem komentovať,“ odpovedal na Marozsove otázky Fico.

Politológ posiela Remišovej tvrdý odkaz. Pre toto nebude nikdy prezidentkou

Boris Kollár
Boris Kollár | Foto: TASR

Napriek tomu, že sa Boris Kollár s otázkou na Fica hlásil už dve hodiny vopred na svojom Facebooku, kde sa vyjadroval ostro, na vypočutí už taký ohnivý nebol. „Ste v aktívnej politike prakticky 30 rokov. Boli ste 3 krát premiér, ste predsedom najväčšej politickej strany SMER, vy už viac politický nemôžete byť,“ začínal v úvode Boris Kollár. Fica sa pýtal, ako by z večera do rána zapezpečil svoju apolitickosť a ako chce v prípade zvolenia za ústavného sudcu riešiť možný konflikt záujmu, pokiaľ by mal rozhodovať o zákonoch, ktoré sám prekladal.

Všetkých ťahala za nos. Alena Zsuzsová vábila svoje obete na cudzie fotografie!

Kollár sa tiež pýtal, či by sa Fico vzdal funkcie ústavného sudcu, ak by jeho kvalifikačná práca bola označená za plagiát. „Je úplne normálne, že sú dnes v ústavných orgánoch demokratických krajín politici, odpovedal Róbert Fico. Počas odpovede sa odvolal na systém vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, či Českej republike.“ Na otázku spojenú s plagiátorstvom Fico neodpovedal.

Pridajte sa k nám na Facebooku – nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky