Jednou vetou

Kaščákova je nespokojná s prístupom AvF, ten považuje jej konanie za nekorektné

Poslankyňa NR SR Renáta Kaščáková

foto: TASR

Poslanecký prieskum, ktorý tento týždeň začali poslanci z Výboru NR SR pre kultúru a médiá v Audiovizuálnom fonde (AvF) v súvislosti s podozreniami na nezákonné praktiky pri rozdeľovaní verejných financií, podľa poslankyne Renáty Kaščákovej (SaS) zatiaľ nepriniesol uspokojivé odpovede na vznesené otázky. Riaditeľ AvF Martin Šmatlák považuje konanie poslankyne Kaščákovej počas prieskumu za neslušné, nekorektné a blížiace sa k hranici zneužitia právomoci verejného činiteľa či marenia vyšetrovania.

Kaščákovej otázky mierili najmä k príprave veľkofilmu Generál. Podľa nej sú sporné už vyplatené dotácie na vývoj a produkciu filmu vo výške 247.900 eur. Poslankyňa poukazuje na to, že ich vyplatenie bolo podmienené dodaním výstupov ako napríklad technický scenár vo verzii pre nakrúcanie, finálny zoznam výrobného štábu, finálne herecké obsadenie, dokumentácia z uskutočnených kostýmových skúšok a podobne s termínom dodania s termínom dodania do konca roka 2017.

Mistríková: Návrhy SaS na zmeny v zákone o AvF môžu mať negatívny vplyv

„Ako však mohli byť tieto výstupy reálne dodané, keď v októbri z projektu odišli kľúčoví členovia tímu vrátane režisérky a hlavného kameramana a finálny výrobný štáb dodnes nie je známy? Prieči sa to logike,“ konštatuje Kaščáková. Upozorňuje, že hoci podľa slov producenta filmu má po zmene režiséra padnúť prvá klapka 12. júla 2018, dodnes nie sú potvrdení koproducenti a iné ako štátne zdroje pre filmový projekt. „Preukázanie schopnosti spolufinancovať film je pritom takisto povinnou náležitosťou zmlúv, a to čiastočne dokonca ešte pred ich podpisom,“ zdôrazňuje poslankyňa.

Vyjadrila tiež počudovanie nad „vehemenciou vedenia AvF s akou obhajuje časové a vecné posuny prípravy projektov ako bežnú všeobecnú prax“. Kaščáková zároveň požiadala AvF o nahliadnutie ku všetkým podkladom, na základe ktorých boli vyplatené dotácie na film Generál.

K činnosti Fondu na podporu umenia má patriť i výskum a propagácia kultúry

K opakovane zavádzajúcim verejným tvrdeniam poslankyne Kaščákovej sa Audiovizuálny fond podľa jeho riaditeľa Martina Šmatláka nebude verejne vyjadrovať, a to až do skončenia riadnych kontrolných procesov súvisiacich s filmovým projektom Generál.

„Prekvapuje ma, že politická strana vydáva tlačové správy k poslaneckému prieskumu, ktorý nie je ukončený. Konanie poslankyne Kaščákovej počas tohto prieskumu považujeme za neslušné, nekorektné a blížiace sa k hranici zneužitia právomoci verejného činiteľa či marenia vyšetrovania, ktoré sama iniciovala,“ dodal Šmatlák.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky