Uuuuups! Koľko zarobili firmy cez ktoré sa mali prepierať peniaze z korupcie?

Obvinení - Tomáš W., Branislav R. a Vladimír M.

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Záhada! Firmy, ktoré sa mali podľa vyšetrovacích orgánov používať na prepieranie peňazí a korupčné povolenia vôbec nevykazujú extra zisky. A keby len zisky. Oni nevykazujú ani tržby! Pozreli sme sa detailne na firmy obvinených v korupčnej kauze Okresného úradu Bratislava. Úplatky, ktoré sú zdokumentované na sumu približne 400 000 eur a mali byť legalizované cez účtovníctvo na to určených firiem - akoby neexistovali.

Nájdete nás aj na facebooku, nájdete nás TU

V prvom kole zatýkania úradníkov Okresného úradu Bratislava v auguste 2018, medzi ktorými je aj vedúca oddelenia životného prostredia Miroslava G. boli zatknutí aj podnikatelia Branislav R., Tomáš W. a Vladimír M.. Práve podnikatelia vlastnili nastrčené firmy, ktoré vybavovali potvrdenia z Úradu za poplatok, ktorý bol v skutočnosti úplatkom. Vyšetrovatelia obvinili aj tri firmy, ktoré im patria.

Adept na post špeciálneho prokurátora SR Šanta: Toto ho spája s Bašternákom

Podľa informácií hlavne.sk z prostredia polície najskôr sa používala údajne na sprostredkovanie jedna firma, potom iná firma, až napokon začali využívať firmy bieleho koňa Vladimíra M. Práve tam mali zhabať vyšetrovatelia to najdôležitejšie účtovníctvo. Vladimíra M.  ako jediného z vyššie spomínaných aj prepustili z vyšetrovacej väzby, keďže tento veterinár mal byť bielym koňom a nevedieť, čo sa v jeho firme deje.

Vieme ako fungovali skorumpovaní úradníci na Okresnom úrade. Bude z toho megaškandál!

Hlavne.sk, ktoré názvy obvinených firiem pozná,  sa však pozrelo na účtovníctvo za rok 2017 a predošlé roky v týchto  firmách. A ostali sme v šoku! Len jediná firma vykazuje za vlaňajšok tržby a to vo výške v podstate zanedbateľných 35 000 eur ročne, pričom zisk firmy bol vzhľadom na kauzu „smiešnych“ 3 703 eur.

 

Tržby obvinenej firmy sídliacej na Slovensku | zdroj: Finstat

Ďalšia firmy bola v strate s tržbami 0 eur. A firmy údajného bieleho koňa? 7 firiem vykázalo spolu len 17 000 eur. Úplatky sa však mali pohybovať v desiatkach tisíc za jediné potvrdenie! Polícia uvádza v súčasnosti spomínaných približne 400-tisíc úplatkárskych eur. Kde sú teda tie peniaze?

Syn Mariána Greksu má toho na rováši viac: Túto ženu šikanoval

Pri pohľade na firmy obvineného bieleho koňa je zrejmé, že ich spoločníkom je spoločnosť registrovaná vo Veľkej Británii. A tam sú státisícové príjmy! V roku 2017 boli príjmy firmy podľa údajov na vládnom webe Veľkej Británie –  262 641 libier, čo je 300 339 eur. V roku 2016 to bolo okolo 569-tisíc eur. Darilo sa aj v roku 2015 s príjmami 681 938 libier, čo je cez 779-tisíc eur. „Zvykne sa to tak robiť, že faktúry sa vystavia na firmu, ktorá je oficiálne spoločníkom,“ uviedol zdroj hlavne.sk z prostredia vyšetrovateľov.

Príjmy spoločnosti registrovanej vo V. Británii

 

Financuje z úplatkov na Okresnom úrade podnikateľ Tomáš W. svoju haciendu?

 

Môže vás zaujímať

Na Slovensku požiadalo v roku 2018 o azyl 10 maloletých bez sprievodu