Kauza plastických operácií: Nemocnica pochybila aj v platbách

Ilustračné foto

TASR

V kauze plastických operácií pacientov zo zahraničia na oddelení plastickej, rekonštrukčnej a estetickej chirurgie Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach vykonalo kontrolné oddelenie nemocnice internú kontrolu. "Počas nej sa ukázali nezrovnalosti pri porovnaní chorobopisov samoplatcov s informačným systémom nemocnice. Nezrovnalosti sa zistili aj pri platbách, ktoré pacientky uhrádzali," informovala vo štvrtok hovorkyňa UNLP Ivana Stašková.

Zistiť podrobnosti a prípadnú škodu bude už úlohou súdneho znalca. „Výsledky kontroly má k dispozícii aj Ministerstvo zdravotníctva SR, ktoré u nás vykonáva kontrolu vo vlastnej réžii a ktorému poskytuje UNLP Košice maximálnu súčinnosť,“ konštatovala hovorkyňa. Dodala, že nemocnica podala trestné oznámenie na neznámu osobu s požiadavkou náhrady škody ešte začiatkom februára. Ďalšie kroky majú v réžii orgány činné v trestnom konaní.

UNLP ďalej informovala, že už ukončila pracovný pomer s jedným zamestnancom a v najbližšom období skončí pracovný pomer ešte v jednom prípade. „Funkciu primára až do riadneho výberového konania vykonáva lekár, ktorému vedenie nemocnice maximálne dôveruje. Poverený primár uplatňuje všetky kontrolné mechanizmy na tomto pracovisku,“ dodala Stašková.

Na kauzu poukázal v januári týždenník Trend podľa ktorého malo dochádzať k operáciám zahraničných klientok sprostredkovaných agentúrou New Look Holiday, ktoré mali platiť násobne vyššie sumy, ako sú uvedené v oficiálnom cenníku nemocnice. UNLP pritom nikdy nemala podpísanú zmluvu s danou agentúrou.

Môže vás zaujímať

O podmienkach štúdia vo V. Británii po brexite sa žiaci dozvedia na StudyFeste