Jednou vetou

Kauza vraždy novinára Jána Kuciaka: Mariana Kočnera a Alenu Zsuzsovú oslobodili

Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nevinní.

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA

V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka Špecializovaný trestný súd v Pezinku dnes obžalovaného Mariana K. ako aj Alenu Zs. oslobodil. Za vinného naopak uznal Tomáša Sz., ktorý je tiež vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

Súd uznal Mariana K. za vinného z nedovoleného ozbrojovania v súvislosti s nábojmi, ktoré u neho zaistili pri jednej z domových prehliadok. Tento skutok obžalovaný priznal už na začiatku procesu. Tomáš Sz. je takisto vinný pre rovnaký skutok, konkrétne pre zadováženie zbraní na vraždu Kuciaka a Molnára a tiež pre neoprávnenú držbu munície. Vinný je tiež z porušovania domovej slobody. Verdikt súdu nie je právoplatný.

Rodičia neprestávajú veriť v spravodlivosť

Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny Kušnírovej, dúfa, že Najvyšší súd SR dnešné rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zvráti. Povedala to dnes pred budovou ŠTS v Pezinku po vynesení rozsudku. V kauze vraždy novinára Jána Kuciaka dnes ŠTS obžalovaného Mariana K. ako aj Alenu Zs. oslobodil. Za vinného uznal Tomáša Sz., ktorý je tiež vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

„Dúfam, že na Najvyššom súde SR sedia správni sudcovia a učinia spravodlivosti za dosť, pretože týmto rozhodnutím naše deti naďalej trpia a Marian K. sa smeje.

Otec zavraždeného novinára Jána Kuciaka Jozef Kuciak je aj naďalej presvedčený o tom, že vraždu jeho syna si objednal podnikateľ Marian K. „Po rozhodnutí súdu som ostal paralyzovaný, aj keď som v duchu veril, že sa posledný predložený dôkaz vezme v úvahu a celý proces sa vráti späť k dokazovaniu,“ uviedol Kuciak. Myslí si, že dôkazov, aby boli obžalovaní odsúdení, bolo dostatok. „Som z toho znechutený. Neostáva nám však nič iné len veriť, že spravodlivosť zvíťazí,“ dodal.

Reagujú aj politici

Viaceré politické strany sú sklamané z rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Predstavitelia vládnej strany Za ľudí vo svojich reakciách poukázali, že verdikt súdu nie je definitívny. Podľa vznikajúcej strany Hlas-sociálna demokracia má prokuratúra prostriedky obhájiť svoj právny názor. Predsedníčka mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Irena Bihariová uviedla, že po vražde Jána a Martiny Slovensko nebude rovnaké a citlivosť na nespravodlivosť, ktorá sa deje, sa prudko zvýšila. ŠTS dnes obžalovaného Mariana K. ako aj Alenu Zs. oslobodil. Za vinného naopak uznal Tomáša Sz., ktorý je tiež vinný z vraždy podnikateľa Petra Molnára z roku 2016. Za tieto skutky mu súd uložil trest 25 rokov väzenia.

Juraj Šeliga (Za ľudí) vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že rozhodnute ŠTS v Pezinku vo veci vraždy Jána a Martiny ním otriaslo, no nespochybňuje senát ani súd a rešpektuje rozhodnutie prvostupňového súdu. Podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej rozsudok v kauze vraždy znamená aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje. „Rozhodnutím súdu v kauze Mariána K. a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára ďalšia etapa boja za spravodlivosť. Rozsudok súdu nie je definitívny,“ napísala. Doplnila, že rozsudok zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti.

„Slovenská prokuratúra je zrelá na veľkú reformu. Rodičia Jána a Martiny, myslím na vás,“ napísal vo svojom profile predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.

Vznikajúca strana Hlas-sociálna demokracia uviedla na sociálnej sieti, že jediným spôsobom, ako je možné v demokratických krajinách dosahovať spravodlivosť, je rešpektovať rozhodnutia súdov ako nezávislej zložky štátnej moci. Dodáva, že ak je prokuratúra presvedčená, že podala dostatočné dôkazy o dvojici oslobodených obžalovaných, má možnosť svoj právny názor obhájiť.

Bihariová na sociálnej sieti napísala, že aj keď Slovensko pozná páchateľov, motív vraždy zostal nejasný a objednávatelia nepotrestaní. „Verili sme, že udalosť, ktorá v plnej nahote odhalila systém ‚našich ľudí‘, spletenca oligarchických záujmov a verejnej správy a beztrestnosti mocných, bude dnes objasnená a spravodlivo potrestaná. Nestalo sa tak,“ napísala.

V tlačovej správe predseda mimoparlamentnej strany Spolu Juraj Hipš uviedol, že rozsudok súdu sa ťažko akceptuje. Je podľa neho „obrovskou ranou“ pre dôveru v právny štát, nakoľko objednávatelia nie sú potrestaní. „Verejnosť teraz potrebuje podrobné a dôveryhodné vysvetlenie, prečo súdu nestačili predložené dôkazy a vyvrátiť akékoľvek pochybnosti o procesných zlyhaniach,“ povedal. Expert strany na právo a spravodlivosť Pavel Nechala podotkol, že tento súdny spor ešte nie je na konci.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky