Jednou vetou

Armáda musí míňať transparentne a afektívne, povedal Kiska

Minister obrany SR Peter Gajdoš, prezident SR Andrej Kiska a náčelník generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim počas veliteľského zhromaždenia náčelníka OS SR, 1. februára 2018 v Bratislave

foto: TASR

Pokiaľ si Ozbrojené sily (OS) SR chcú držať vysokú, viac ako 70-percentnú dôveryhodnosť verejnosti, musia míňať prostriedky na svoju modernizáciu transparentne a podľa jasných plánov a stanovenej koncepcie. Prezident SR a vrchný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska to uviedol pri príležitosti štvrtkového veliteľského zhromaždenia náčelníka generálneho štábu OS SR generála Milan Maxima.

aktualizované: 14:02

Na hodnotení výcvikového roka 2017 Kiska pripomenul, že armáda SR dostala na ďalšie obdobie obrovské prostriedky na modernizáciu a skvalitňovanie ozbrojených síl. „Každé jedno euro z tých 500 miliónov eur musí byť minuté transparentne a afektívne, každý jeden nákup musí byť uskutočnený podľa zodpovedných plánov,“ zdôraznil Kiska. Proces však nesmie stagnovať, Kiska v tejto súvislosti upozornil na oblasti, ktoré dlhodobo trpia v dôsledku zastaranosti, osobitne zvýraznil nadzvukové letectvo.

Z cieľov napĺňame jednu tretinu

„Keď som si dnes vypočul, ako málo letových hodín majú naši letci v dôsledku zastaranej techniky, bol som zhrozený,“ netajil Kiska.

Prezident pripomenul pred generalitou slovenskej armády i povinnosti napĺňať záväzky, ktoré má SR ako členská krajina NATO. Nesmieme dôveru našich spojencov sklamať, vystríhal s poukázaním na súčasný neuspokojivý stav. „Zo 73 cieľov napĺňame jednu tretinu,“ upozornil prezident.

Kiska dodal, že pilierom udržania si dôvery slovenskej armády je aj starostlivosť o príslušníkov ozbrojených síl a potreba zabezpečiť im vo forme zázemia i výcviku adekvátne podmienky. „Darmo budeme modernizovať techniku a vybavenie, ak nebudeme mať dobre pripravených, vycvičených, ale aj adekvátne zaplatených vojakov,“ zdôraznil prezident.

Dlhodobý plán a vízia pre armádu do roku 2030

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) na tlačovom brífingu zvýraznil tendenciu rezortu o maximálne efektívne a transparentné procesy modernizácie slovenskej armády. „Nebáli sme sa povedať, aký je stav ozbrojených síl a iba na tomto základe sa nám podarilo zabezpečiť reálny dlhodobý plán s víziou do roku 2030, vrátane starostlivosti o vojaka,“ uviedol Gajdoš.

Náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim vidí posun v skvalitňovaní stavu slovenskej armády, nevyhol sa však kritike do vlastných radov. „Minulý rok hodnotím ako dosť zlý,“ priznal a pripomenul okrem iného i kauzu zmiznutej munície, ktorej armáda čelila v minulom roku. „Nebolo to len nami nezavinené, máme aj rezervy,“ skonštatoval.

Poznamenal, že v tejto súvislosti ho vysoká dôvera verejnosti trochu prekvapila. „Myslel som si, že padneme,“ dodal. O to väčšou výzvou je podľa neho i v súčasných podmienkach, pri problémoch, ktoré armáda má, takúto dôveryhodnosť verejnej mienky udržať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky