Jednou vetou

Čo sa šuškalo je pravda: Kažimír má záujem o uvoľnený post guvernéra NBS

Minister financií SR Peter Kažimír

autorská koláž hlavne.sk, TASR, NBS

A je to tu! Kuloáre sa potvrdili. Minister financií Peter Kažimír má záujem uchádzať sa o pozíciu guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS). Svoje rozhodnutie zverejnil potom, ako súčasný guvernér NBS Jozef Makúch oznámil odchod z funkcie guvernéra v marci 2019. Hlavne.sk to potvrdila jeho hovorkyňa Alexandra Gogová. Do funkcie ho však najskôr musí zvoliť parlament a vymenovať prezident Andrej Kiska.

Makúch končí na poste guvernéra NBS

„Moje rozhodnutie je zároveň rozhodnutím odísť z aktívnej politiky. Funkciu ministra financií som vždy vnímal ako odborný post, ktorý sa na jednej strane od politiky oddeliť nedá, ale na strane druhej sa o to treba stále usilovať. Ja som sa snažil tieto dve polohy vyvažovať. Na pozícii guvernéra NBS ma láka možnosť zostať už iba vo svete čísel“, povedal minister Peter Kažimír.

Pôsobenie na ministerstve financií vníma Peter Kažimír ako príbeh postupnej konsolidácie a ozdravovania verejných financií, ktoré sa na budúci rok pretaví do vyrovnaného rozpočtu. „Dôležitejšie než tá magická nula je však udržateľnosť verejných financií“, dodal P. Kažimír.

„Na ministerstve financií som zažil a zažívam zásadné okamihy. Zavádzanie eura, najväčšiu finančnú a hospodársku krízu v dejinách, kritické momenty eurozóny, slovenské predsedníctvo EÚ, kandidatúru na šéfa euroskupiny a v posledných rokoch konečne aj konjunktúru a dobré obdobie“, uviedol v závere svojej reakcie P. Kažimír.

FOTO: Zničený Kažimír v parlamente. Odfukoval si a podriemkaval…

Minister Kažimír tak potvrdil kuloáre posledných týždňov, až mesiacov. Už v septembri súčasný guvernér NBS J. Makúch na stretnutí s novinármi vo Vysokých Tatrách pripustil, že sa zamýšľa nad tým, či by ešte súčasný parlament nemal voliť nového guvernéra. Obával sa totiž o stabilitu politického prostredia v budúcnosti. „Aby sa NBS nedostala do politických sporov, uvažujem, či nie je lepšie pre centrálnu banku, aby tam bol stabilný guvernér. To si musím ešte ujasniť. Je to moja osobná zodpovednosť voči NBS,“ uviedol v septembri Makúch. O jeho nástupcovi sa už vtedy hovorilo ako o ministrovi financií Petrovi Kažimírovi. Pôvodné funkčné obdobie súčasného guvernéra končí až v roku 2021. Dnes oznámil, že z funkcie odstúpi v marci 2019.

Minister Peter Kažimír si ako guvernér Národnej banky Slovenska poriadne prilepší. Kým Kažimírov príjem z verejnej funkcie bol za rok 2017 „len“ 45 000 eur, guvernér NBS J.Makúch priznal príjem vo výške vyše 224 000 eur.

ZAUJÍMAVOSŤ: Takto dnes vyzerajú slávne Kúpele Grössling v Bratislave

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky