Kažimír: Slová premiéra o vplyve Sorosa na Slovensko sú obranou

Minister hospodárstva SR Peter Žiga a minister financií SR Peter Kažimír

foto: TASR

Výroky premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o vplyve amerického miliardára Georga Sorosa na prezidenta SR Andreja Kisku a dianie na Slovensku sú obranou v rámci politickej krízy, ktorá nastala po vražde novinára Jána Kuciaka. Uviedol to Ficov stranícky kolega a minister financií Peter Kažimír.

„Nepíšem prejavy predsedovi vlády, nepovažujem sa za sorosológa a netrpím sorosofóbiou,“ vysvetlil v stredu po zasadnutí vlády Kažimír. „Vnímam to tak, že sa bránime. V období, keď sa za posledných 14 dní vylievajú vedrá špiny na vládu a jednotlivých členov vlády a robia sa konšpiračné teórie, z tohto pohľadu je všetko dovolené. Aspoň mám pocit, že to opozícia tak vníma,“ uviedol Kažimír.

Podľa ministra financií by v situácii, v akej je Slovensko, deväť z desiatich prezidentov organizovalo okrúhle stoly a snažili sa upokojiť situáciu. „Kiska to vyhrotil výzvou v podstate na povalenie vlády a je tu otázka, ktorá bola položená zo strany premiéra tejto krajiny, prečo nebol úplne jasný obsah tohto stretnutia,“ pripojil sa Kažimír k otázke Fica, čo bolo obsahom Kiskovej vlaňajšej súkromnej schôdzky so Sorosom.

Premiér naznačil, že za prezidentovým prejavom môže byť George Soros

V reakcii na požiadavku koaličnej strany Most-Híd na odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z vlády Kažimír uviedol, že tento má ľudsky jeho dôveru. „Neverím, že Kaliňák má niečo spoločné s vraždou Kuciaka a jeho snúbenice a verím, že rezort vnútra robí všetko preto, aby vrahov a objednávateľov vraždy potrestali,“ zdôraznil.

Čo sa týka demisie ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) po vražde Kuciaka, Kažimír nevidel dôvod na podobný krok, nakoľko jeho agenda nemá súvis s touto tragédiou. „Bolo by to z mojej strany iba prázdne gesto,“ vysvetlil.

Šéfa rezortu financií nevyrušuje doterajšie pôsobenie Márie Troškovej a Viliama Jasaňa s možnými prepojeniami na taliansku mafiu v blízkosti premiéra. „Ja som takisto predstavený úradu, mám 600 ľudí na ministerstve a skoro 12.000 ľudí v rezorte, to znamená, je to na procedúre toho ktorého úradu, aby zachytil bezpečnostné riziko,“ dodal.

Opozícia podáva návrh na vyslovenie nedôvery vlády

Kažimír odsúdil postup opozície, ktorá chce iniciovať schôdzu o vyslovení nedôvery predsedovi vlády. „Politická nestabilita a prosperita nejdú dohromady. Treba si uvedomiť, že ak chceme, aby pokračovalo stabilné vládnutie na základe demokratických volieb, chceme aj to, aby pokračoval úspešný príbeh tejto krajiny,“ zdôraznil.

Či vládna koalícia prežije politickú krízu, však podľa podpredsedu Smeru-SD nie je v tomto momente zrejmé. „Myslím si, že dnes začína byť jasný časový scenár tejto, nazvime to, politickej krízy. Ja predpokladám, že takto o týždeň bude všetko jasné,“ doplnil.

Môže vás zaujímať

Bugár bude na spoločnej kandidátke Most-Híd, SMK a MKDSZ-MKDA