Jednou vetou

KDH Čaučíka do prezidentských volieb nepošle, má kandidovať do EP

Alojz Hlina predseda KDH

Foto: TASR

Mimoparlamentné KDH napokon nebude nominovať do budúcoročných prezidentských volieb riaditeľa Dobrej noviny Mariána Čaučíka. Potvrdil predseda KDH Alojz Hlina. Keďže hnutie považuje Čaučíka za dobrú voľbu, bude ho nominovať vo voľbách do Európskeho parlamentu.

„Hazardovať nebudeme. Vyzvali sme OĽaNO na jeho podporu a keďže odmietlo, povedali sme si, že Čaučík bude našim nominantom v eurovoľbách. V prezidentských voľbách by to malo zmysel, ak by ho podporilo OĽaNO,“ ozrejmil Hlina.

Ako bude KDH v prezidentských voľbách postupovať, by malo načrtnúť sobotňajšie (15.12.) zasadnutie rady v Novom Smokovci. Jednou z možností by podľa informácií mohla byť aj určitá forma primárok formou prieskumu medzi kandidátom Františkom Mikloškom a šéfkou poslaneckého klubu OĽaNO Veronikou Remišovou. Tá zatiaľ nechce kandidovať práve kvôli Mikloškovi, keďže by si vzájomne brali voličov. Víťaz týchto primárok by následne diskutoval o spoločnej podpore s KDH a OĽaNO.

Najviac doteraz investoval do kampane Mistrík. Koľko už minuli Bugár, Harabin, či Chmelár?

„Sme pred naozaj zásadnou otázkou v prezidentských voľbách a my si tú zodpovednosť uvedomujeme. Lebo ak nedôjde k dohodám, môže sa stať, že do druhého kola postúpi kandidát Smeru-SD a Štefan Harabin. To môže byť pre Slovensko naozaj frustrujúce. Každopádne o tomto budú diskutovať členovia rady, ktorá prijme stanovisko,“ dodal Hlina.

Na rokovaní sa bude hovoriť aj o kandidátke do eurovolieb. Rada má schváliť sedem kandidátov zatiaľ bez poradia, zvyšní sa dovolia na ďalšej rade, kde sa určí aj ich poradie na kandidátke.

Prieskum AKO: Prezidentské voľby by vyhral Mistrík pred Harabinom a Bugárom

Na tohtotýždňovú výzvu KDH reagovalo OĽaNO tým, že o podpore Čaučíka zatiaľ neuvažovalo. „OĽaNO pozorne sleduje situáciu okolo prezidentských volieb a pri podpore či nominácii kandidáta na post najvyššieho ústavného činiteľa bude postupovať zodpovedne,“ priblížilo. Hnutie nepovedalo, koho pošle do boja o palác. Spomína sa Remišová, ale Obyčajní to doteraz nepotvrdili. Líder hnutia Igor Matovič hovoril, že uvažujú nad tromi kandidátmi. Tých však nekonkretizoval.

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Termín vyhlasuje predseda Národnej rady SR. Právo voliť slovenského prezidenta má plnoletý občan SR. Voľba je dvojkolová. Znamená to, že ak v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, do 14 dní sa uskutoční druhé kolo, na ktorom sa zúčastnia dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky