Jednou vetou

KDH je pre Hlinu majákom a ostrovom v mori politologického šialenstva

Alojz Hlina predseda KDH

Foto: TASR

Slovensko potrebuje modernú kresťanskodemokratickú stranu a KDH takou bude. Uviedol to staronový šéf KDH Alojz Hlina vo svojej reakcii po opätovnom zvolení do funkcie predsedu.

„Na konci tejto činnosti, ktorá aktuálne v strane prebieha, z nás bude jedna veľká, silná, rešpektovaná a moderná kresťanskodemokratická strana. Som rád, že vízia, ktorú som predstavil pred dvoma rokmi, sa nemusela meniť. Je náročné ju vytvoriť. Som rád, že som ju predstavil aj teraz a delegáti sa s ňou stotožnili. Slovensko presne takú stranu potrebuje,“ povedal Hlina na tlačovej konferencii.

To, čo by malo nové KDH oddeliť od jeho starej podoby, by podľa Hlinu mala byť najmä sila. Potenciál tu podľa neho je. „My sme naozaj teraz majákom a ostrovom v tom mori politologického šialenstva, ktorý tu vidíme teraz. Socialisti nie sú socialisti, národniari nie sú národniari, nič tu nefunguje. Keď my budeme fungovať, je to fyzika. V určitom momente priťahujete,“ vysvetlil Hlina.

Staronový šéf KDH tvrdí, že začala doba po Ficovi. „To nie je, že nám to bolo súdené. Urobme to tak, aby tu nebola zasa doba po niekom, lebo to nie je až taká dobrá vizitka tej krajiny,“ myslí si.

Alojz Hlina zostáva predsedom KDH

Hlina je presvedčený, že politika je „vizuálna, emočná a iracionálna“. „V určitom momente sa s tým dá aj súhlasiť. Keďže my na Slovensku sa vyznačujeme tým, že ak niekde niečo platí, tak tu to platí dvojnásobne, tak aj tieto atribúty budeme v hnutí zohľadňovať. Moderné KDH zohľadní aj vizuálnu a emočnú stránku prezentácie, no hlavne obsahovú. Tam máme všetko už dávno povedané a zapísané,“ dodal.

O novom predsedovi kresťanských demokratov rozhodovali delegáti na sneme KDH v Ružomberku. Hlina získal v tajnej voľbe 233 hlasov, Richard Vašečka 101. Hlasovania sa zdržali traja delegáti, jeden hlasovací lístok bol neplatný.

Hlinovi pred snemom verejne deklarovali podporu členovia predsedníctva KDH. Vašečka svoju kandidatúru zdôvodňoval silnou a naliehavou ponukou zvnútra KDH. V pondelok ho za kandidáta na post predsedu nominovala prešovská primátorka Andrea Turčanová, Vašečka je odídencom z OĽaNO, v parlamente pôsobí ako nezaradený.
Záujem o post predsedu mal aj nitriansky krajský poslanec Miloslav Hatala, ten sa však v sobotu kandidatúry vzdal v prospech Vašečku.

Môže vás zaujímať

Juraja Novockého vymenovali za európskeho prokurátora