Jednou vetou

Je Kiskova audiencia u pápeža rozlúčkovou návštevou?

Prezident SR Andrej Kiska sa opäť stretne s pápežom Františkom

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Prezident Andrej Kiska dnes absolvoval audienciu u pápeža Františka. Je to jeho rozlúčková pracovná cesta? Koniec funkčného obdobia prezidenta sa blíži, Svätému otcovi odovzdal prezident štyri vianočné gule, ktoré vlastnoručne vyrobili deti s postihnutím. Gule budú visieť v Dóme svätej Marty až do Vianoc. Kiska zároveň pozval pápeža na návštevu Slovenska.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

foto: TASR, zdroj:TASR

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Počas svojej návštevy v Taliansku navštívil prezident nielen pápeža Františka, vo štvrtok sa hneď po príchode stretol aj s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom. Piatkový program má hustejší, po audiencii u pápeža ho čaká rokovanie s Vatikánskym štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a stretnutie s kardinálom Jozefom Tomkom.

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Prezident Kiska počas audiencie u pápeža Františka. | foto: TASR - Jaroslav Bublinec

„Pri príležitosti audiencie u pápeža prezident odovzdal Svätému otcovi dar, ktorý bude pozostávať zo štyroch vianočných gúľ vyrobených ľuďmi zo sociálne znevýhodnených skupín. Po jednej vianočnej guli vyrobili hendikepované deti a ich rodičia v košickom centre Liberta, deti a mladí dospelí v Detskom domove Turzovka, ľudia bez domova v bratislavskom centre Resoty Antona Srholca a žiaci základnej školy v Spišskom Hrhove, na ktorú chodia aj Rómovia,“  vyjadril sa pre hlavne.sk hovorca prezidentskej kancelárie, Roman Krpelan.

Pápež: Pri uplatňovaní Všeobecnej deklarácie ľudských práv sú „mnohé rozpory“

A ako sa na rozlúčkovú návštevu prezidenta pozerá Konferencia biskupov Slovenska? „Snahu pána prezidenta o rozvíjanie vzťahov so Svätým Otcom možno určite vnímať pozitívne: je sympatické, že mu prinesie aj darčeky od ľudí zo sociálne znevýhodnených rodín zo Slovenska,“ informoval Martin Kramara, hovorca Konferencie biskupov Slovenska. „Ako prezident môže vždy požiadať o audienciu u pápeža. Dúfame, že toto stretnutie bude pre pána prezidenta obohacujúce po ľudskej i duchovnej stránke, a že Svätému Otcovi to priblíži našu vlasť: modlíme sa za denne neho a prosíme o jeho modlitby, vysvetlil Kramara.

Korupčný enviroškandál: Sólymos je ticho, Bugár žiada spravodlivosť

Na názor sme sa tiež chceli opýtať aktuálneho veľvyslanca Slovenskej Republiky pri Svätej stolici a Zvrchovanom ráde maltézskych rytierov,  Mareka Lisánskeho. Ten nás odkázal na Ministerstvo zahraničných vecí (MZV), to sa však vyjadriť nechcelo. Za MZV sa vyjadril hovorca Boris Gandel: „Obráťte sa prosím na Kanceláriu prezidenta SR.“

Poďte na výlet na rozprávkové vianočné trhy k našim susedom

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky