Jednou vetou

Kiska by mal podľa SaS zverejniť dokumenty spájajúce KTAG a jeho kampaň – aktualizované

Predseda SaS Richard Sulík a jeho podpredsedovia Ľubomír Galko a Jana Kiššová

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska by mal zverejniť všetky dokumenty, ktoré sa týkajú prepojenia financovania jeho prezidentskej kampane a firmy KTAG. Hlavu štátu na to vyzvali predstavitelia SaS. Zároveň upozorňujú orgány činné v trestnom konaní aj finančnú správu, že prezident Kiska je cieľom ohováračskej kampane, v rámci ktorej sa už pomaly chronicky porušuje daňové tajomstvo.

aktualizované: 17:36

„Nazdávame sa, že polícia a prokuratúra prezidenta nechránia a sú nečinné, lebo už dávno mali začať trestné stíhanie vo veci,“ uviedli v spoločnom vyhlásení predseda SaS Richard Sulík a podpredsedovia strany Ľubomír Galko a Jana Kiššová.

Liberáli konštatujú, že i vzhľadom na aktuálne medializované informácie stráca inštitút prezidenta SR na vážnosti a dôstojnosti. „Myslíme si, že za danej situácie by mal Andrej Kiska zverejniť všetky objednávky na práce, o ktoré požiadal firmu KTAG v rámci svojej neoficiálnej i oficiálnej kampane, rovnako i faktúry, ktoré mu spoločnosť KTAG po realizácii týchto prác adresovala a tiež doklady o úhrade týchto faktúr zo súkromných zdrojov prezidenta,“ uviedli liberáli.

Kiska o krátení dane: Doplácal som. Neviem. Asi 100 – tisíc eur?

Podľa SaS je to priama cesta k objasneniu celého prípadu. Liberáli v tejto súvislosti upozorňujú aj na to, že verejnosť nemá istotu, či dokumenty z Kiskovej prezidentskej kampane, ktoré sa dostávajú do médií, sú podvrhom alebo kópiami originálov.

KTAG podala 15 opravných daňových priznaní, bez výdavkov na kampaň

Firma KTAG podala 15 opravených daňových priznaní. Informujú o tom stredajšie Hospodárske noviny. Dodatočné daňové priznania v rodinnej firme prezidenta SR Andreja Kisku dáva denník do súvislosti s kontrolou daňového úradu, ktorá sa na prelome rokov 2017 a 2018 uskutočnila vo firme KTAG.

Fico žiada Kisku o súhlas na zverejnenie finančnej správy firmy KTAG

V dodatočných daňových priznaniach už nefigurovali výdavky na prezidentskú kampaň. Okolnosti potvrdil aj prezidentov hovorca Roman Krpelan. „Konateľ spoločnosti KTAG nariadil účtovníčke, aby spravila preúčtovanie a doplatok dane,“ uviedol.

KTAG tak spolu na daniach za rok 2013 a časť roku 2014 doplatila o niekoľko rokov neskôr 172.000 eur. Denník pripomína, že Kiskova firma mala problémy s daniarmi už aj skôr, v rámci roka 2014, keď spoločnosti nepriznali žiadanú vratku DPH v hodnote takmer 147.000 eur.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky