Jednou vetou

Kiska menoval za podpredsedníčku NS Urbancovú

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval Jarmilu Urbancovú za podpredsedníčkou Najvyššieho súdu Slovenskej republiky v Prezidentskom paláci 31. mája 2018 v Bratislave

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska vymenoval vo štvrtok Jarmilu Urbancovú za podpredsedníčku Najvyššieho súdu SR. Urbancová bude na tomto poste pokračovať druhé funkčné obdobie, začne 7. júna.

Na ďalších päť rokov potvrdila vo funkcii Urbancovú Súdna rada, členovia ktorej ju zvolili v pondelok (28.5.) v tajnej voľbe. Kandidovala ako jediná, z 15 prítomných členov Súdnej rady za ňu hlasovalo desať, päť sa zdržalo.

V ďalšom funkčnom období chce Urbancová pokračovať v skracovaní dĺžky súdnych konaní na Najvyššom súde, priblížila jej plány hovorkyňa súdu Alexandra Važanová. Za svoju prioritu považuje aj zjednocovanie rozhodovacej činnosti súdu.

Kiska by mal podľa SaS zverejniť dokumenty spájajúce KTAG a jeho kampaň

„Ako podpredsedníčka som úzko spolupracovala s predsedníčkou Najvyššieho súdu Danielou Švecovou a som presvedčená, že naša spolupráca priniesla výsledky v urýchlení súdneho konania na Najvyššom súde, a to z 245 dní v roku 2014 na 112 dní v roku 2017,“ skonštatovala Jarmila Urbancová.

Predsedníčka Daniela Švecová je s výsledkom voľby jej zástupkyne spokojná. Vyjadrila presvedčenie, že Urbancová v predchádzajúcom funkčnom období preukázala spôsobilosť pre riadenie zverených činností súdneho dohľadu a správy súdu. „Verím, že opätovné zvolenie Jarmily Urbancovej prispeje k transparentnému a efektívnemu riadeniu Najvyššieho súdu tak, aby to v prvom rade pocítil občan,“ povedala.

Harabin opäť vysúdil od prokuratúry odškodné 150 tisíc eur

Jarmila Urbancová je sudkyňou viac ako 22 rokov. Takmer celú sudcovskú prax sa zaoberá správnym právom. Sudkyňou Najvyššieho súdu je od roku 2010, od roku 2013 je podpredsedníčkou Najvyššieho súdu, kedy vo voľbe Súdnej rady uspela nad sudcom Petrom Paludom.

Stala sa tak zástupkyňou vtedajšieho šéfa NS Štefana Harabina. Podpredsednícky post bol predtým tri roky neobsadený, keď skončilo neúspechom niekoľko pokusov o zvolenie nástupcu podpredsedníčky Švecovej, ktorej funkčné obdobie uplynulo 30. mája 2010.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky