Jednou vetou

Kiska: Moje obvinenie je špinavá politická kampaň

Andrej Kiska

foto: Michal Psota, hlavne.sk

Exprezident Andrej Kiska považuje svoje obvinenie pre daňové podvody za "špinavú politickú kampaň". Uviedol to v stanovisku, ktoré poslal médiám v súvislosti s jeho obvinením pre daňovú kauzu firmy KTAG.

„Moje obvinenie je špinavá politická kampaň, a je dôkazom politického vydierania a mafie, ktorá ovláda Slovensko. Fico  ma pred tým varoval, keď som ho odmietol dať na ústavný súd. Ešte ako prezident vo februári som takýto postup Ficovej polície avizoval,“ tvrdí Kiska.

VIDEO: Stranu Za ľudí povedie do volieb Kiska, nasleduje Remišová

Exprezident poukázal na to, že polícia pri vyšetrovaní jeho firmy vymenila za dva roky troch vyšetrovateľov. „Pretože tí prví dvaja nevideli dôvod na žiadne stíhanie. Našli si tretieho. Toto potrebuje ďalší komentár?“ doplnil.

Tvrdí, že Fico hrá vabank a ide mu o všetko. „Nikdy ma nezastrašil, hoci to skúša dlhé roky,“ zdôraznil exprezident.

Pýta sa, prečo nie sú obvinení napríklad aj nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka, exminister financií za Smer-SD Ján Počiatek či bývalý predseda SNS Ján Slota v súvislosti s ich kauzami.

Poslanci za Smer-SD chcú pre obvinenie Fica zvolať brannobezpečnostný výbor

Obvinenie exprezidenta Andreja Kisku potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Znalecké posudky majú poukazovať na zločin daňového podvodu.

Podľa obhajcu Daniela Lipšica základ celého sporu je v tom, že podľa polície náklady, ktoré boli spojené s propagáciou mena Andreja Kisku nepatria do predmetu činnosti spoločnosti KTAG. Oni tvrdia opak, čo by mal preukázať aj ich znalecký posudok.

„Ide o to, do akej miery mohla spoločnosť KTAG zaúčtovať do účtovníctva náklady, ktoré sa týkali propagácie mena A. Kisku pred prezidentskými voľbami. Trestné stíhanie sa v tejto veci vedie pomerne dlho, niekoľko rokov a odvtedy prebehlo pomerne veľa úkonov, ktoré podľa mojej mienky rozptýlili pochybnosti o tom, či propagácia mena A. Kisku pred voľbami pred piatimi rokmi spadala alebo nespadala do predmetu činnosti KTAG. Kľúčový dôkaz, ktorý spochybňuje vyšetrovaciu verziu je ten, že od skončenia mandátu bývalého prezidenta A. Kiska vykonával množstvo prednášok a vzdelávacej činnosti, ktorá je v predmete činnosti spoločnosti KTAG. Mala z nej príjem približne 60.000 eur, z ktorého zaplatila DPH,“ zdôraznil Lipšic na brífingu v Banskej Bystrici.

V prípade Kiskovho obvinenia poukazujú znalci na zločin daňového podvodu

Lipšic tvrdí, že ak ešte v júni tohto roku existovali dôkazy na vznesenie obvinenia, teda v čase, keď Kiskovi končil mandát prezidenta, tak malo byť obvinenie vznesené vtedy.

„Vznášať ho po polroku, keď sa dôkazná situácia vyšetrovacích orgánov výrazne zoslabila, zhoršila, a teda nie zosilnila, považujem za účelové,“ dodal Lipšic.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky