Jednou vetou

Kiska sa takto rozhodol s Pellegriniho vládou!

Peter Pellegrini a Andrej Kiska

foto: TASR

Škrt cez plány koaličných lídrov, alebo sa to dalo čakať? V pondelok priniesol prezidentovi Andrejovi Kiskovi dezignovaný premiér Peter Pellegrini zoznam navrhovaných ministrov do budúcej - rekonštruovanej vlády. V utorok pred obedom prezident vydal stanovisko. Budú predčasné voľby?

Toto sa koaličným lídrom nebude páčiť. Prezident Andrej Kiska si v pondelok zobral čas na to, aby prehodnotil nominácie ministrov Pellegriniho vlády. Niektorí by na svojich postoch ostali, ale najviac zmien sa týkalo ministrov, ktorých nominoval Smer. O všetkom sme Vás informovali ešte včera.

Z novej vlády nič nebude, nateraz!

V utorok predpoludním prezident vyhlásil, že takúto vládu nevymenuje. Najspornejšou a najzásadnejšou zmenou je ministerstvo vnútra. Tento post by mal zastávať Jozef Ráž ml., ktorý momentálne pôsobí ako generálny tajomník na ministerstve zdravotníctva.

„Musí presvedčiť, že nová vláda prinesie zmeny, ktoré očakávame. Musí vytvoriť vládu, ktorej obsadenie, najmä minister vnútra, dokáže upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti. Vládu, ktorá by mala byť schopná presvedčiť verejnosť, že zabezpečí nestranné a nezávislé vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, ale aj podozrení z pôsobenia organizovaného zločinu, o ktorých písal,“ povedal prezident.

Toto nie je cesta k obnoveniu dôvery

Podľa jeho slov roky obsadzovania verejných funkcií príbuznými, známymi či obchodnými partnermi, vytvorilo v očiach verejnosti nelichotivý obraz o stave štátnych inštitúcií. „Neveria, že vrcholové pozície sú obsadzované ľuďmi, ktorí chránia verejný záujem,“ povedal Kiska.

Dodal, že posledné, čo dnes potrebujeme, sú ďalšie nekonečné diskusie a podozrenia, kto bol s kým na motorkách či oslave narodenín. „Ako hlava štátu to nepripustím, toto nie je cesta k obnoveniu dôvery. Preto som požiadal o nový návrh,“ dodal Kiska s tým, že na obsadenie nového kabinetu musíme mať prísne nároky.

Andrej Kiska dal Petrovi Pellegrinimu čas do piatku, aby mu prišiel predstaviť nové návrhy na členov vlády.

Musí, alebo nemusí prezident vymenovať vládu?

O tom, či nedošlo odmietnutím vymenovať vládu ku porušeniu ústavy sa politický analytik Eduard Chmelár vyjadril pre portál parlamentnélisty.sk jasne: „Ústavní právnici môžu namietať, že je to protiústavné, ale v tej chvíli to už bude politická otázka, nie právna. Čo sa môže stať? Celá záležitosť skončí na ústavnom súde, ktorý prijme rozhodnutie o rok či dva… No a medzitým prezident môže odobrať Petrovi Pellegrinimu poverenie, pretože – a to je kľúčová vec – na zostavenie vlády nedostal žiadne časové ohraničenie. A ja pochybujem, že akýkoľvek minister vnútra, ktorého navrhne Smer, bude Andrejovi Kiskovi dosť dobrý,“ uzavrel Chmelár.

Prezident Kiska má takúto predstavu o ministrovi vnútra

Návrh pôvodnej Pellegriniho vlády:

 

Môže vás zaujímať

Koaliční poslanci sa nezhodujú, či by mal Kyselica pôsobiť v parlamente