Kiska pozdravil slovenských vojakov v zahraničí, zaželal im pokojné Vianoce

Prezident SR Andrej Kiska a vpravo náčelník Generálneho štábu OS SR Milan Maxim počas telefonického spojenia s veliteľmi slovenských vojenských misií v zahraničí 20. decembra 2017 v Bratislave

Foto: TASR

Prezident a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Andrej Kiska sa v stredu spojil so slovenskými vojakmi, ktorí ako príslušníci medzinárodných misií strávia prichádzajúce vianočné sviatky v zahraničí. Zaželal im radostné sviatky, napriek tomu, že ich strávia ďaleko od domova.

Andrej Kiska sa postupne spojil s veliteľmi jednotlivých kontingentov v Afganistane, Bosne a Hercegovine a na Cypre.

Zaujímal sa, či sa slovenským vojakom v zahraničí podarí dodržať tradičné slovenské vianočné zvyky, akým spôsobom sviatky strávia, alebo či môžu byť v kontakte s rodinou aspoň prostredníctvom sociálnych sietí či telefonického spojenia.

Minister obrany vyprevadil vojenských policajtov do misie aj s rozkazom

„Chystáme vianočnú kapustnicu, pečivo a ďalšie vianočné tradičné jedlá,“ povedal veliteľ slovenského kontingentu v Afganistane Roman Majerčiak. Pri príprave jedál využijú potraviny, ktoré majú z domu, alebo im ich počas návštevy priniesol náčelník generálneho štábu Milan Maxim.

Vojaci budú mať dokonca aj vianočný stromček. V Afganistane je počas dňa štyri až osem stupňov nad nulou, v noci niekedy mrzne. Vojaci tam dokonca zažili aj sneh. Keďže v moslimskej krajine nie je povolený alkohol, pripijú si nealkoholickými nápojmi.

S kuchynskými prísadami nemajú problém

Tradičné slovenské jedlá ako kapustnicu, šalát či ryby pripravujú slovenskí vojaci aj v Bosne a Hercegovine. „Máme tu dokonca aj oplátky,“ prezradil veliteľ slovenského kontingentu Daniel Draganovský. S kuchynskými prísadami podľa neho problém nemajú. „Je tu aj srbská oblasť, dá sa tu kúpiť všetko,“ vysvetlil. Najväčším problémom v krajine je podľa jeho slov zlá ekonomická situácia ľudí.

Najviac slovenských vojakov v zahraničí má Slovensko na Cypre, kde ich slúži takmer 200. Počas sviatkov si vojaci priblížia Slovensko spievaním vianočných kolied, ale budú sa môcť zúčastniť aj na bohoslužbách. Teplota na Cypre je momentálne počas dňa viac ako 20 stupňov Celzia.

Na snímke veliteľ slovenskej vojenskej misie v Afganistane podplukovník Roman Majerčiak počas telefonického spojenia s prezidentom SR Andrejom Kiskom 20. decembra 2017 v Bratislave | Foto: TASR

Môže vás zaujímať

SAV by mala byť apolitická, politické aktivity by nemali byť argumentmi, povedala Lubyová