Jednou vetou

Kiska pri príležitosti Týždňa deťom s rakovinou navštívil detskú onkológiu

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Prezident Andrej Kiska navštívil v utorok kliniku detskej onkológie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave. Od pondelka (12.3.) tu totiž organizujú tretí ročník podujatia Týždeň deťom s rakovinou, nad ktorým prevzal prezident záštitu. Informuje o tom Kancelária prezidenta SR a nezisková organizácia Deťom s rakovinou, ktorá podujatie s programom organizuje spolu s klinikou.

Na Slovensku ochorie ročne na rakovinu takmer 200 detí. Z pohľadu toho, koľko detí sa podarí zachrániť, patríme podľa prezidenta v Európe k špičke. „Máme tu naozaj výborný personál, výborné pracovisko. Keď som sem prišiel prvýkrát asi pred dvanástimi rokmi, všade boli okolo nás len modré studené kachličky, dnes sú tu nádherné obrazy, dýcha to tu teplom,“ uviedol. Ak dieťa ochorie na rakovinu, rodina v tomto prostredí strávi podľa Kisku dlhšiu časť svojho života, preto by sa malo spraviť všetko, aby deti dostali čo najlepšiu starostlivosť.

Prezident zároveň podotkol, že 90 percent rodín, ktorých člen ochorie na rakovinu, sa musí zadĺžiť. „Takmer 40 percent rodín má celkový mesačný príjem menší ako 500 eur, keď dieťa ochorie na rakovinu. Často opakujem, že ak chceme hovoriť o Slovensku ako o sociálnom štáte, musíme sa starať o tých najzraniteľnejších. V tejto oblasti zlyhávame,“ tvrdí Kiska.

V rámci Týždňa deťom s rakovinou 2018 potešia najmenších na bratislavskej detskej onkológii umelci, športovci i známe tváre z televíznej obrazovky. Prídu aj zábavní a obľúbení klauni z OZ Červený nos Clowndoctors so smiešnym cirkusom. Chýbať nebude ani youtuber Gogo, ktorý nedávno pomohol detskej onkológii kampaňou, v ktorej sa zbierali financie na rekonštrukciu herne. Nezisková organizácia Deťom s rakovinou zároveň v tomto období pripravuje rozsiahlu modernizáciu izieb na oddelení malých detí.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu