Jednou vetou

Kiska: Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Rok 2018 možno politickými udalosťami prirovnať k roku 1998. Takto končiaci sa rok zhodnotil prezident SR Andrej Kiska v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V Politike.

„Keď sa začínal tento rok, všetci sme skutočne očakávali, že to bude v prvom rade rok osláv. Žiaľ, realita bola iná. Smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej absolútne zmenili tento rok. A tento rok sa asi historicky zapíše k roku 1998,“ skonštatoval Kiska.

Kiska: Minister M. Lajčák bol pre migračný pakt nepríjemne ponížený

Myslí si, že práve v roku 1998 a rovnako aj v roku 2018 museli krajina a občania zabojovať o základné princípy demokracie, o slušnosť, spravodlivosť.

„V roku 1998 sa ukončila vláda Vladimíra Mečiara a tento rok 2018 sa bude takisto spájať s ukončením vlády Roberta Fica,“ podotkol prezident, podľa ktorého občania ukázali hranicu tolerancie k politikom, k ich správaniu a vedeniu krajiny.

Niektoré zmeny, ktoré po udalostiach dvojnásobnej vraždy nastali, napríklad v polícii, hodnotí pozitívne. Je tiež presvedčený, že tak objednávateľ, ako aj vykonávateľ vraždy investigatívneho novinára a jeho snúbenice bude potrestaný. Napriek tomu stále poukazuje na to, že mnohí ľudia polícii stále neveria a ani samotní politici nepomáhajú zvyšovaniu dôveryhodnosti.

Na margo vývoja Slovenska po roku 1993 prezident zopakoval, že krajinu považuje za modernú a sebavedomú, ktorá je „ukotvená“ v Európskej únii, eurozóne, je členom NATO.

Nebudem kartou kortešačky medzi politickými stranami, povedal Mikloško

Podotkol, že má dobré ekonomické výsledky, historicky prvýkrát vyrovnaný rozpočet a najnižšiu nezamestnanosť.

„Sú to udalosti a javy, na ktoré môžeme byť právom hrdí, a ja ako prezident som nesmierne hrdý,“ zdôraznil Kiska.

V súvislosti s blížiacim sa rokom 2019 by bol rád, keby sa „nádherná vianočná atmosféra pokoja, lásky a odpúšťania“ udržala aj počas budúceho roka.

Pripomenul, že Slovensko budúci rok čakajú dvoje volieb, a to prezidentské voľby a voľby do europarlamentu. „Želal by som si, aby politici pochopili, aké Slovensko si občania želajú. Slušné a spravodlivé,“ dodal Kiska.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky