Jednou vetou

Kiska sa ledva dostal do parlamentu a ešte by si chcel diktovať?!

Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska počas jeho prijatia prezidentkou SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 3. marec 2020.

foto: SITA

Andrej Kiska (Za ľudí) chcel vládu bez Borisa Kollára (Sme rodina). Exprezident to povedal pre médiá po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Zároveň ale zdôraznil, že si je vedomý zodpovednosti, ktorú jeho strana má voči voličom. Preto chcú podľa jeho slov zostaviť vládu, ktorá bude mať silný morálny kredit.

„Vo štvrtok budeme mať predsedníctvo strany a to rozhodne o našom vstupe do vlády,“ povedal Kiska. Dnešné stretnutie s lídrom víťaznej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igrom Matovičom tak podľa neho bude skôr informatívne. Exprezident vraj nemá žiadne personálne požiadavky a na spoločnom obede s Matovičom sa chce hlavne pýtať, aby mohol informovať predsedníctvo svojej strany.

Podľa Kisku však o vstupe Za ľudí do vlády rozhodne aj to, aký bude mať prístup k hodnotovým otázkam a priamej demokracii. Na predsedníctve strany sa dohodne aj vyjednávací tím strany Za ľudí.

Podľa oficiálnych výsledkov volieb by koalícia strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí mali 78 kresiel v parlamente.

Matovič však chce vládnuť s ústavnou väčšinou, na čo potrebuje Kollárove hnutie Sme rodina. S ním by mala nová koalícia v parlamente ústavnú väčšinu, a teda 95 kresiel. S Kollárom rokoval Matovič v pondelok 2. marca, s lídrom SaS Richardom Sulíkom to stihol ešte v nedeľu 1. marca.

S predsedom Za ľudí exprezidentom Andrejom Kiskom sa má stretnúť dnes na obed.

Kisku zarezalo video aj prezidentka

Môže vás zaujímať

SMER-SD: Strana podáva podnet na Ústavný súd SR v súvislosti s novelou zákona o prokuratúre