Jednou vetou

Kiska sa po prehratom spore o pozemky vo Veľkom Slavkove neodvolá

Andrej Kiska

foto: Michal Psota, hlavne.sk

Prezident SR Andrej Kiska sa v spore o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov neodvolá proti rozhodnutiu súdu, ktorý dal za pravdu žalobcovi Jánovi Francovi. Napísal to na sociálnej sieti po stretnutí s Francom. Vzniknutú škodu chce prezident vymáhať od človeka, od ktorého pozemok kúpil.

„Nebudem oponovať rozsudok okresného súdu, pretože pánovi Francovi ľudsky rozumiem. Prišiel o pozemok podvodom. Ja som to takmer 20 rokov netušil, keďže pri prevodoch zlyhali notársky úrad aj štát,“ poznamenal Kiska, ktorý by sa na Francovom mieste súdil tiež. Viacerí právnici však mali Kiskovi potvrdiť, že rozsudok sudcu Miroslava Radačovského obsahuje množstvo nezmyslov, deformuje pohľad na vlastnícke práva a ide proti predchádzajúcim rozhodnutiam súdov v podobných veciach. „Je dobre, že človek, ktorý toto rozhodnutie vydal, sa pozície sudcu vzdal,“ myslí si prezident.

Sulík: To, čo predviedli Kiska, Pellegrini a Lajčák je bezprecedentné

Francova právna zástupkyňa Mária Kozáková pre TV Pravda povedala, že sa Kiska jej klientovi ospravedlnil. Informoval ju o tom Franc. „Pre mňa ako pre právnika je podstatné, či sa odvolá, alebo nie. Keď sa ospravedlnil, už nemá význam sa vracať k tomu,“ konštatovala.

Súd v spore o pozemky v katastri obce Veľký Slavkov rozhodol koncom októbra, prezident mal 15 dní na odvolanie. Franc sa s prezidentom sporil od marca.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky