Jednou vetou

Kiska sa rozhodol! Je rozhodnutie konečné?

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Prezident SR Andrej Kiska nebude kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Oznámil to v utorok poobede v Prezidentskom paláci.

aktualizované: 13:34

„Chcem verejnosti oznámiť, že sa nebudem druhý raz uchádzať o funkciu hlavy štátu.“ oznámil prezident Andrej Kiska na tlačovej konferencii. Dôvodom je, že prvoradý je pre neho rodinný život. „Čas strávený s najbližšími je nenahraditeľný.“ povedal na prvý dôvod svojho rozhodnutia.

Lajčák: Rozhodnutie Kisku nič nezmení, na prezidenta nekandidujem

Pripomenul, že po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej išiel na hranu ústavy. Dôvodom mal byť arogantný postoj vlády. „Zapojil som sa aj do politických sporov, ktoré som považoval za dôležité pre charakter našej krajiny.“  tieto rozhodnutia neľutuje, nakoľko je presvedčený, že je správne postaviť sa demokratické, európske a spravodlivé Slovensko.

Kiska v závere dodal, že sa stal súčasťou konca jednej politickej éry, v ktorej udalosti posledných mesiacov vyústili do pádu vlády. Éra priniesla podľa Kisku mnoho zápasov, emócií, ktoré neboli vždy len pozitívne. „Podľa mňa je správne, aby si občania zvolili prezidenta, ktorý neponesie ťarchu zápasov, ktoré som ja niesol,“ vyhlásil Kiska. Zápasmi mal pri tom na mysli jeho konfrontáciu s politickými oponentami.

Fico žiada Kisku o súhlas na zverejnenie finančnej správy firmy KTAG

Politicky zápas, ktorý začal svojím vstupom do politiky, nepovažuje za skončený. Chce premýšľať, ako najlepšie využiť dôveru veľkej časti verejnosti a prispieť k začiatku novej politickej éry na Slovensku. „Slovensko potrebuje sebavedomú hlavu štátu, ktorá sa nebude báť postaviť za hodnoty modernej slobodnej demokratickej krajiny,“ zdôraznil Kiska.

Prezidentské voľby budú na jar 2019. Parlamentné politické strany Smer-SD, SNS, Most-Híd, SaS, OĽaNO a Sme rodina ešte stále nepredstavili svojich prezidentských kandidátov. O menách väčšina diskutuje, niektoré sa už rozhodli a kandidáta predstavia čoskoro.

Vedec Mistrík oznámil kandidatúru na prezidenta

Záujem o palác už prejavili Radovan Znášik, bezpečnostný analytik Juraj Zábojník a politický analytik a pedagóg Eduard Chmelár. Predbežný záujem mal deklarovať aj sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin. O post sa hlásil aj finančník Imrich Béreš, ale z jeho vyjadrení vyplýva, že napokon zrejme kandidovať nebude.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky