Jednou vetou

Kiska súhlasí, aby na SR pribudol nový typ zdravotnej záchrannej služby

Ilustračné foto

Foto: TASR

Na Slovensku pribudne nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby (ZZS), ktorá má slúžiť na prepravu pacientov. Prezident SR Andrej Kiska v utorok 21. mája podpísal novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Informoval Martin Lipták z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR.

Prezident Kiska nerozumie poslancom pri voľbe sudcov

Ministerstvo zdravotníctva novelou reagovalo na sťažnosti slovenských pacientov, ktorým sa nepáčilo používanie starých vozidiel či neetické správanie sa niektorých súkromných poskytovateľov taxi služieb. Nový typ ambulancie záchrannej zdravotnej služby je určený najmä na neodkladnú prepravu pacientov medzi zdravotníckymi zariadeniami.

Ambulancie majú prioritne vykonávať neodkladnú prepravu, ale zároveň v prípade potreby budú na pokyn operačného strediska tiesňového volania záchrannej zdravotnej služby vysielané aj na zásah. A to vtedy, ak nebude k dispozícii iná ambulancia záchrannej zdravotnej služby, alebo v prípade výskytu udalosti s hromadným postihnutím osôb.

Výberové konania a povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby budú spadať pod Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Zriadenie takejto ambulancie znamená zrušenie dopravy ako služby súvisiacej s poskytovaním zdravotnej starostlivosti.

Poslanci zvolili v utorok troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Novela sprísňuje aj podmienky na vydanie povolenia pre Vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu. Upravuje aj vykonávanie medicínskych letov letúnom, ktoré sú nevyhnutné v prípade neodkladnej prepravy pacienta na transplantáciu, ako aj celého transplantačného tímu.

Z novely zákona vyplýva aj to, že v ambulanciách pediatrov budú môcť pracovať aj praktické sestry. „Všeobecnú ambulantnú starostlivosť poskytuje poskytovateľom určený lekár a poskytovateľom určená sestra s príslušnou odbornou spôsobilosťou alebo praktická sestra,“ hovorí nová právna úprava.

Praktická sestra je v zmysle zákona spôsobilá vykonávať ošetrovateľské, asistentské a administratívne činnosti v preventívnom, diagnostickom a liečebnom režime.

Novela rieši potrebu posilniť ošetrovateľský personál v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorá podľa Ministerstva zdravotníctva SR vyplýva z praxe. Reaguje na nedostatok pediatrov vo všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti, čo súvisí s nadlimitným počtom pacientov u pediatrov a dorastových lekárov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky