Jednou vetou

Kiska: Tešíme sa, keď bude Ukrajina v EÚ a NATO, ide dobrým smerom

Andrej Kiska

foto: Michal Psota, hlavne.sk

Slovensko sa teší na čas, keď bude Ukrajina súčasťou Európskej únie a NATO. Na pracovnej návšteve Kyjeva to v piatok vyhlásil prezident SR Andrej Kiska. Po rokovaní s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom dodal, že Ukrajina je na dobrej ceste a povzbudil ju k ďalším reformám.

 „Dôležité je vysvetliť občanom, že tieto reformy nie sú jednoduché, sú bolestivé. Ale sú potrebné a verte, že my v EÚ sa tešíme na to, že budeme spolu v tomto úžasnom projekte, ktorý pre našu krajinu priniesol jeden obrovský progres a obrovský úspech,“ vyhlásil Kiska. Ten podľa svojich slov Ukrajinu spomenie v každom svojom vystúpení na pôde medzinárodných organizácii.

Prezidenti hovorili aj o tom, ako by sa Ukrajina mohla priblížiť EÚ fyzicky. „Teším sa, že letisko v Užhorode sa stáva prioritou a budeme veľmi radi, keď ako Slovensko budeme môcť pomôcť tomu, aby sa naši ľudia mohli viac stretávať. Spojenie Kyjev-Užhorod a následné prepojenie na Slovensko je podľa mňa veľmi potrebné,“ povedal Kiska.

Z návratu Sulíka je vraj v SaS nervozita

Oboch prezidentov teší aj nárast vzájomného obchodu. Porošenko opätovne ocenil, že Slovensko Ukrajinu podporilo, keď jej Rusko zastavilo dodávky plynu. V tejto súvislosti hlavy štátov spomenuli aj projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý je podľa nich politickým, nie ekonomickým projektom. „Máme absolútne spoločnú pozíciu v tejto otázke,“ vyhlásil Porošenko.

Ukrajinský prezident ocenil prácu Slovenska v medzinárodných organizáciách, špecificky ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka ako šéfa Valného zhromaždenia OSN. Pripomenul, že Slovensko, ktoré bude od roku 2019 predsedníckou krajinou OBSE, už teraz prispieva k dodržiavaniu ľudských práv v dočasne okupovaných územiach na Kryme.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky