Jednou vetou

Kiska vystúpi na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN

Prezident SR Andrej Kiska

Foto: TASR

Prezident Andrej Kiska odcestoval v pondelok do New Yorku, kde sa zúčastní 73. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie spojených národov (VZ OSN). V rámci programu vystúpi vo všeobecnej rozprave, absolvuje rokovania s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a ďalšími partnermi.

„Súčasťou sprievodného programu bude vystúpenie na podujatí „Forbes 100 + 100 Years of Innovation“ a stretnutia so zástupcami významných slovenských, českých a amerických firiem. Pracovná cesta prezidenta SR bude pokračovať v Chicagu, kde navštívi Chicagskú univerzitu, Benediktínsku univerzitu a stretne sa s krajanmi. Pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky položí prezident veniec k pamätníku T. G. Masaryka,“ informovala prezidentská kancelária.

Súčasťou delegácie prezidenta sú aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, minister životného prostredia László Sólymos a štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Stanislav Špánik. Na pracovnej ceste hlavu štátu sprevádza aj skupina slovenských podnikateľov.

Lajčák sa zúčastní na zasadnutí 73. Valného zhromaždenia OSN

Lajčák odcestoval do New Yorku už v sobotu 22. septembra. Šéf slovenskej diplomacie vystúpi v rámci Valného zhromaždenia OSN na celom rade podujatí so zameraním na budovanie mieru, prevenciu konfliktov, mediáciu, trvalo udržateľný rozvoj a jeho financovanie, životné prostredie, ako aj na ďalšie aktuálne zahranično-politické otázky.

„Zároveň absolvuje viaceré bilaterálne rokovania so svojimi partnermi, významnými regionálnymi hráčmi a najvyššími predstaviteľmi OSN. Stretne sa tiež s predstaviteľmi americkej židovskej obce a s prezidentom Kresťanskej misie pre komunitu OSN,“ doplnil tlačový odbor rezortu. V rámci programu v USA sa zúčastní aj konferencie o aktuálnom dianí v strednej Európe či navštívi krajanskú komunitu v rámci jej tradičného festivalu v New Jersey.

Vyšetrovatelia kritizujú OSN za riešenie kríz v Mjanmarsku

Šéf envirorezortu Sólymos sa okrem všeobecnej rozpravy VZ OSN zúčastní aj konferencie o trvaloudržateľnej ekonomike či problematike znečistenia plastami, priblížil jeho hovorca Tomáš Ferenčák. Slovensko bude reprezentovať aj na odovzdávaní cien Champions of the Earth 2018, udeľujú sa v rámci programu OSN pre životné prostredie.

Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Stanislav Špánik sa zúčastní plenárnych zasadnutí na vysokej úrovni k tuberkulóze a neprenosným ochoreniam, rovnako panelovej diskusie k tuberkulóze, priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

USA znížia svoj príspevok do rozpočtu OSN

Slovenské ministerstvo zdravotníctva tiež prvýkrát v spolupráci s rezortom diplomacie, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) organizuje sprievodné podujatie Valného zhromaždenia OSN k problematike HIV, tuberkulózy a vírusovej hepatitídy. Na okraj zasadnutia sa uskutoční aj oficiálne rokovanie Špánika s partnermi V4.

Všeobecná rozprava Valného zhromaždenia OSN sa začne v utorok 25. septembra. V prvý deň vystúpia s prejavmi napríklad prezidenti USA, Francúzska, Turecka a Iránu. Slovenský prezident vystúpi s prejavom v rozprave v stredu 26. septembra.

VZ OSN kontroluje rozpočet OSN, prijíma zmluvy a vydáva mnoho uznesení, ktoré síce nie sú právne záväzné, ale odrážajú všeobecnú mienku. Po štvrtý raz v histórii ho bude viesť žena, ekvádorská šéfka diplomacie María Fernanda Espinosová. Predsednícke kreslo si prevzala po slovenskom ministrovi Lajčákovi.

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie