Jednou vetou

Kiska zatiaľ neprijal Lajčákovu demisiu

Predseda vlády SR Peter Pellegrini a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák počas prijatia u prezidenta SR Andreja Kisku v Prezidentskom paláci 5. decembra 2018 v Bratislave

foto: TASR - Pavel Neubauer

Prezident SR Andrej Kiska zatiaľ neprijal demisiu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD). Na rozhodnutie si vzal ešte čas vzhľadom na informácie, ktoré dostal. Stále si myslí, že rezort by mal viesť diplomat svetového formátu, ako je Lajčák. Oznámil to v stredu po tom, čo sa stretol s premiérom Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a ministrom Lajčákom.

aktualizované: 13:26

Prezident po stretnutí zopakoval svoje presvedčenie, že by sa Slovensko malo osobne zúčastniť rokovania v Marrákeši. „Je mi ľúto, že vláda SR rozhodla o tom, že tam Slovensko nebude mať zastúpenie,“ uviedol Kiska.

Ministri dúfajú, že Lajčák z vlády neodíde

Zopakoval tiež, že by nebolo dobré, ak by Slovensko prišlo o takého ministra, akým je Miroslav Lajčák. „Najmä v súčasnej komplikovanej situácii v regióne, keď vieme, čo sa deje na Ukrajine, navyše, keď Slovensko preberá svoje predsedníctvo v OBSE,“ povedal Kiska.

Pellegrini zdôraznil, že stredajšie rozhodnutie vlády nebolo o vyslovení nedôvery ministrovi Lajčákovi, ale o samite v Marrákeši. „Svojím uznesením vláda nevyslovila nedôveru ministrovi, ale nesúhlas s medzinárodným dokumentom, ku ktorému mala výhrady Národná rada SR a väčšia časť ministrov,“ povedal.

„Uistil som pána prezidenta, že pán minister Lajčák má vzhľadom na svoje profesionálne i ľudské kvality naďalej moju plnú dôveru, opakovane som pána prezidenta požiadal, aby zvážil neprijatie demisie pána ministra,“ povedal premiér.

Vláda odmietla Globálny pakt OSN o migrácii

Po stredajšom prezidentovom rozhodnutí môže podľa Pellegriniho Lajčák pokračovať vo svojej práci a „už o niekoľko hodín prebrať za SR predsedníctvo v OBSE“. „Pevne verím, že počas nasledujúcich dní, týždňov sa bude môcť situácia vykryštalizovať natoľko, aby sme mohli prijať definitívne riešenie,“ dodal premiér.

Vláda na stredajšom rokovaní odmietla pakt OSN a zároveň neschválila nikomu účasť, krytie nákladov ani oficiálny mandát zúčastniť sa marrákešského samitu. Nesúhlasné stanovisko a pripomienky k dokumentu OSN pošle

Slovensko do Maroka diplomatickou poštou. V uznesení, ktoré prijala vláda, sa píše, že sa majú vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Členom vlády ukladá „zdržať sa konania, ktoré by mohlo vyvolať účinky smerujúce k viazanosti Slovenska globálnym paktom“.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky