Jednou vetou

Kiskov odkaz poslancom: Zvoliť sedem kandidátov na ústavných sudcov je vaša povinnosť

Prezident SR Andrej Kiska

foto: TASR

Zvoliť ďalších siedmich kandidátov na ústavných sudcov je základnou povinnosťou Národnej rady (NR) SR. V stredu to pri príležitosti menovania sudcov okresných súdov pripomenul prezident SR Andrej Kiska.

„Úprimne sa priznám, že som prestal rozumieť tomu, čo sa dnes v Národnej rade v súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov odohráva. Chcel by som niekoľkýkrát pripomenúť, že je základnou povinnosťou poslancov Národnej rady zvoliť ďalších siedmich kandidátov na Ústavný súd,“ vyhlásil prezident.

Poslancov čaká opakovaná voľba kandidátov na ÚS

NR SR zvolila v utorok (21. 5.) v tajnom hlasovaní troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorých ponúkne prezidentovi Kiskovi. Keďže sa poslancom nepodarilo zvoliť dostatok kandidátov, opakovaná voľba bude v stredu o 11.00 h.

Na Ústavnom súde sa aktuálne nachádza sedem z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Z ôsmich zvolených kandidátov prezident SR Andrej Kiska vymenoval troch nových ústavných sudcov, čím sfunkčnil plénum Ústavného súdu. Za predsedu ÚS vymenoval Ivana Fiačana.

Vymenoval 12 nových sudcov okresných súdov

Prezident SR Andrej Kiska na návrh Súdnej rady SR vymenoval 12 nových sudcov bez časového obmedzenia, ktorí boli pridelení na okresné súdy v Kežmarku, Pezinku, Spišskej Novej Vsi, Bratislave I., Bratislave II., Vranove nad Topľou, Starej Ľubovni, Malackách, Michalovciach a Rožňave.

Poslanci zvolili v utorok troch kandidátov na sudcov Ústavného súdu

Od tejto chvíle sa s každým vaším rozhodnutím, s každým vaším krokom, začnú spájať vysoké očakávania,“ povedal prezident v príhovore novovymenovaným sudcom. Pripomenul, že u veľa ľudí pretrváva pocit, že spravodlivosť neplatí pre každého rovnako. Pri zmene tohto stavu budú podľa Kisku hrať veľkú úlohu aj budúce rozhodnutia novovymenovaných sudcov a spôsob, akým budú o týchto rozhodnutiach hovoriť.

Sudcami sa zložením sľubu do rúk prezidenta stali Lucia Baštová, Denisa Bučková, Lenka Figulová, Filip Gylányi, Marcela Holubová, Lucia Kallová, Tomáš Kelner, Jana Kurnotová, Emília Mišenková, Ján Pastirčík, Daniel Petričko a Antónia Svičinová.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky