Jednou vetou

Kiskove obvinenie zrazu nie je žiadnym problémom pre budúcu koalíciu

Michal Truban (vľavo) a Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Ešte pred pár týždňami povedal líder PS/Spolu Michal Truban, že obvinenie Andreja Kisku, ktorý má ambíciu stať sa predsedom vlády, by bolo pre vytvorenie koalície problematické. Netrvalo dlho a Truban otočil o 180 stupňov.

Ak by sa Kiska stal premiérom a bol trestne stíhaný za údajné daňové podvody, Trubanovi to neprekáža. Ani Richardovi Sulíkovi a Alojzovi Hlinovi. ,,Ešte sa o tom bude treba baviť, ale nevidím to nejaký veľký problém,“ vyhlásil najnovšie Truban.

Exprezident Andrej Kiska by sa v prípade, že po voľbách bude predsedom vlády, stal historicky prvým premiérom obvineným z trestnej činnosti. Polícia Kisku obvinila v decembri minulého roka za pokračujúci zločin daňového podvodu vo forme organizátora.

Kiska: Moje obvinenie je špinavá politická kampaň

Dopustiť sa mal ako konateľ obchodnej spoločnosti v rokoch 2013 a 2014. Podvod súvisí so zaúčtovaním daňových dokladov na predvolebnú a volebnú kampaň do účtovníctva spoločnosti, pričom táto činnosť nebola predmetom podnikateľskej činnosti.

Kiska chce pod kontrolu tajné služby

Ani Sulík nevidí zásadný problém, ak by Slovensko malo treste stíhaného možného premiéra. ,,Nech sa to riadne vyšetrí, tak tomu sa prispôsobím,“ povedal predseda SaS. Šéf liberálov Sulík uviedol, že je dôležité, aby prokuratúra a súdy férovo konali. Andrej Kiska tento týždeň avizoval, že nová vláda bude mať v záujme profesionalizovať bezpečnostné zložky štátu, teda prirodzene aj personálne výmeny.

Kiska dával Čižnárovi otázky na svoju kauzu

V roku 2017 pritom potvrdil generálny prokurátor Jaroslav Čižnár, že Andrej Kiska ešte ako prezident sa mal 3-krát pýtať na svoju daňovú kauzu, či bude objektívne vyšetrená. Vtedajší predseda vlády Robert Fico kritizoval Kisku, že sa Čižnára snažil ovplyvňovať.

Kiskova daňová kauza ohrozuje vznik prípadnej koalície po voľbách

Generálny prokurátor odmietol, že by Kiskove otázky pochopil ako nátlak. Predseda SaS Richard Sulík ku Kiskovej kauze tento týždeň doplnil, že je dôležité aby sa už nestalo, aby nejaký gauner mal 11 sudcov pod palcom a aby prokuratúra konala nezávisle a férovo.

Bol to pritom Richard Sulík, ktorý v roku 2010 sa stretával s obžalovaným  Marianom Kočnerom a dohadoval s ním voľbu generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Hlina: Voľby nie sú pre Kisku amnestiou

Vyhýbavo ku Kiskovi sa postavil predseda KDH Alojz Hlina. Počkať si chce na vyšetrovanie. ,,To čo sa má vyšetriť, nech sa vyšetrí a o dôvere budú rozhodovať voliči. Keď niekto uspeje vo voľbách, to nie je amnestia. Pre všetkých rovnaká spravodlivosť,“  dodal Hlina.

 

Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. Za toto by najradšej chodil po kanáloch

 

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte na číslo 0910 554 995

Pridajte sa k nám na Facebooku – Nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Počas Veľkej noci chce premiér prijať výraznejšiu reguláciu voľného pohybu