Jednou vetou

Kiskovi ľudia ignorujú infozákon. Úspešne taja platy

Andrej Kiska má bohatý podporný tím

autorská koláž hlavne.sk, facebook

Z úst prezidenta Kisku často počúvame výzvy na transparentnosť, bez ktorej nemôže fungovať dôvera občanov v krajinu. Prezident vyzýva na transparentnosť pri štátnych nákupoch v rezortoch obrany, zdravotníctva... Ale - máme jeden tip: prezident by si mal "upratať" najmä vo vlastnom úrade. Kancelária prezidenta SR totiž ignoruje infozákon aj novinárske otázky ohľadom platu jeho prezidentskej suity.

Chcete dostávať pravidelne novinky? Prihláste sa na náš bezplatný newsletter TU

Každý mesiac rozdelí prezident SR Andrej Kiska svoj plat medzi 10 ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Ide o sumu okolo 499 eur na osobu, či rodinu. Ročne tak investuje na charitu takmer 60-tisíc eur, ktoré zarobil ako prezident.

Prezidentský prieskum: Najvyššie šance má Mistrík

Podľa majetkového priznania za rok 2017 bol príjem Andreja Kisku z verejných funkcií 95 955 eur, plus paušálne náhrady 15 933 eur. Prezident tak zarobí ročne 111 888 eur a na charitu ide podľa týchto údajov polovica sumy, ktorú ako prezident mesačne dostáva.

V porovnaní s prezidentom napríklad expremiér Robert Fico mal za minulý rok príjem 45 050 eur a paušálne náhrady 12 914 eur.

Koľko ale zarobia prezidentovi muži a ženy? Tento údaj je chránený ako štátne tajomstvo. Vedúcim Kancelárie prezidenta je Štefan Rozkopál – jeho príjem? bez odpovede.

Vedúci Kancelárie prezidenta Š. Rozkopál je odborník, ktorý sa prezentuje v súkromí aj ako milovník vína. | foto: facebook

Hovorcom roka sa stal prezidentov hovorca Roman Krpelan, ktorý je zároveň riaditeľom Komunikačného oddelenia Kancelárie prezidenta. Koľko za to berie peňazí? Nezverejnil.

Roman Krpelan, hovorca prezidenta SR | zdroj: facebook

Vladimíra Ledecká je vedúcou odboru regionálnej politiky, u prezidentka Kisku začínala pred troma rokmi ako poradkyňa na odbore vnútornej politiky. Výška jej platu? Oficiálne nezverejnená.

Vladimíra Ledecká obľubuje luxusný štýl, v minulosti sa vyjadrila, že si ho financuje aj z úspor. | foto: facebook

Znie to neuveriteľne, ale Kancelária prezidenta SR ignoruje infozákon. Už niekoľko mesiacov majú na stole žiadosť hlavne.sk o zverejnenie platov vedúcich odborov Kancelárie prezidenta a úspešne ju ignorujú. Minulý týždeň sme im poslali ďalšiu infožiadosť v zmysle Zákona o slobodnom prístupe k informáciám, keďže novinárske otázky na výšku príjmu vedúcich pracovníkov Kancelárie prezidenta ostali bez odpovede.

Pridajte s k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl