Jednou vetou

Kisku zarezalo video aj prezidentka

Andrej Kiska

foto: TASR - Oliver Ondráš

Za ľudí Andreja Kisku sa síce do parlamentu dostali, no výsledok bol skôr výpraskom, ako úspechom. Dopomohla k tomu aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá si v kampani do Kisku kopla vyhlásením, že ho nevymenuje za premiéra, ak bude obžalovaný. Viacerí si jej zapojenie do predvolebnej kampane spojili s pomocou pre PS/Spolu. Výsledok poznáme. Vláda, v ktorej hlavnými aktérmi budú strany antisystému, OĽaNO a Sme rodina Borisa Kollára.

Začiatkom decembra 2019 dosahovala strana Za ľudí v prieskumoch viac ako 9 percent a bola v tesnom závese za PS/Spolu s viac ako 10 percentami. Nič nenasvedčovalo, že tam kde sa dvaja bijú, vyhrá tretí – Igor Matovič.

V januári 2020 Kiska ohlásil premiérske ambície. V novej vláde vraj nemá záujem o inú pozíciu než premiérsky post. To už mal na krku obvinenie v daňovej kauze.

Do súboja rivalov  Za ľudí a PS/Spolu však zasiahla prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá dala Kiskovi do cesty na premiérsky post prekážku, že ho nemusí vymenovať, ak bude obžalovaný.

Voliči mohli zneistieť

Následne oznámila, že Kotlebovcov poverí zostavením vlády, ak neonacisti voľby vyhrajú, pričom jej materská strana PS/Spolu potom naštartovala protesty proti Kotlebovcom.

Kým progresívci na čele s Michalom Trubanom a Miroslavom Beblavým atakovali Kotlebovcov na ich zhromaždeniach, Kiska musel vysvetľovať kompromitujúce videá s kontroverzným podnikateľom Michalom Šuligom. A výsledok? PS/Spolu mimo parlamentu a AndrejKiska So svojimi 5,7 percentami takmer nepreliezol do parlamentu.

Samotný Kiska zdôvodňuje zlý výsledok antikampaňou strany Smer-SD. Faktom však je, že mu k jeho výsledku dopomohlo nielen video ale aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorej v politických záležitostiach radí bývalý politický analytik Marián Leško.

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne