Klamár alebo schopný manažér? Rajtár Kaliňákove obvinenia nevyvrátil

Robert Kaliňák a Jozef Rajtár
Poslanci Robert Kaliňák a Jozef Rajtár počas slovnej roztržky v parlamente.

Foto: TASR

Jozef Rajtár má byť podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka klamárom bez vysokej školy. Poslanec SaS sa bráni, že si pri mene píše len to, čo vyštudoval. Titul, ktorý si uvádza vyvoláva otázniky.

Kaliňák sa do Rajtára oprel počas minulotýždňovej mimoriadnej schôdze, na ktorej sa opozícia pokúšala už po štvrtý raz o jeho odvolanie. Poslanca opozičnej SaS, ktorý bol navrhovateľom vyslovenia nedôvery šéfovi rezortu vnútra, označil za zbabelca, podvodníka a klamára.

„Vy vlastne vysokú školu nemáte. Píšete si titul zo školy, ktorá je špecialista na dištančné vzdelávanie,“ povedal Kaliňák s tým, že Rajtár za Radičovej vlády pôsobil v dozornej rade Slovenskej konsolidačnej a doplnil: „Podvádzal, lebo mal mať vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.“

Opozícia neuspela, koalícia podržala Kaliňáka vo funkcii ministra

Rajtár sa voči obvineniam ohradil a pre Hlavné.sk vyhlásil: „Už som viackrát zopakoval, že v životopise si uvádzam taký titul, aký mi prináleží. Všetky školy, čo mám, certifikáty a diplomy, si píšem tak, ako som ich dostal, a nijako inak.“

Rajtár jedným dychom pridal, že nevie, ako slovenské vysoké školy fungujú, lebo na žiadnu nikdy nechodil. ,,Ani ma to nezaujíma,“ spomenul.

O aký titul ide

,,Dip. Mgmt je profesionálnym diplomom v senior manažmente, ktorý je zavŕšením moderného programu profesionálneho rozvoja pre manažérov a lídrov v prostredí digitálnej ekonomiky,“ povedal pre Hlavné.sk Alexander Levský z Fakulty manažmentu Univerzity Komenského.

,,Je prvým stupňom k získaniu titulu Master of Business Administration (MBA). Nadväzuje na profesionálny certifikát v manažmente a predstavuje praktický úvod do zásad, techník a schopností potrebných k efektívnemu riadeniu akejkoľvek organizácie, činnosti alebo procesu,“ pridal.

Sporné závery

O tom, či Dip. Mgmt patrí na Slovensku medzi bežne uznávané tituly ako aj to, či sa považuje za prvý alebo druhý stupeň vysokoškolského vzdelania, rozhoduje u nás Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní.

,,Na základe uvedených dokumentov nie je možné zaujať stanovisko, či ide o vzdelávanie, ktoré je možné považovať za rovnocenné s vysokoškolským vzdelaním prvého alebo druhého stupňa. Je možné len skonštatovať, že The Open University je inštitúciou, ktorá poskytuje aj vysokoškolské vzdelávanie,“ znie oficiálne stanovisko Andreja Stračiara zo strediska pre Hlavné.sk.

Doklady o vzdelaní zo zahraničia a splnenie kvalifikačných predpokladov možno podľa odborníka uznať za rovnocenné až po podaní žiadosti a predložení záverečných dokladov o vzdelaní zo zahraničia (ich držiteľom alebo ním splnomocnenou osobou).

,,Systém uznávania dokladov o vzdelaní je založený na domnienke porovnateľnosti, čo znamená, že pri rozhodovaní o uznaní dokladu o vzdelaní sa porovnáva rozsah a obsah vzdelania žiadateľa s rozsahom a obsahom vzdelania, ktoré sa vyžaduje na Slovensku,“ pridáva expert.

Na otázku, čo bude Rajtár robiť, ak zodpovedné inštitúcie napokon jeho diplom zo zahraničia neuznajú, reagoval stroho: ,,Je mi to jedno. Pretože na tieto politické funkcie tie tituly nepotrebujete…“

Čo s konsolidačnou?

Problémovým sa však v tejto súvislosti môže javiť jeho pôsobenie v Slovenskej konsolidačnej, a.s. počas Radičovej vlády. Jeho strana vtedy trvala na tom, že do dozorných rád môžu zasadnúť len ľudia s vysokoškolským vzdelaním.

Rajtár pre Hlavné.sk vyhlásil,  že o takejto podmienke nevie. Jednoznačne sa však o tom píše aj v ,,Návrhu pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu.“ Jednou z podmienok je  ,,vysokoškolské vzdelanie II. stupňa ekonomického alebo právnického smeru alebo získané v odbore zhodnom alebo príbuznom oblasti činnosti spoločnosti.“

Klamstvá a demagógia, hodnotil návrh na svoje odvolanie Kaliňák

Čo na to poslanci?

Hlavné.sk sa podarilo k téme Rajtárovho titulu osloviť predsedu parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Ľubomíra Petráka.

,,Nesledujem tento problém. S istotou to však nie je vysokoškolské vzdelanie, ako predpoklad pre výkon niektorých funkcií…“ podotkol.

Podobne odpovedala na naše otázky aj Katarína Cséfalvayová z Mostu-Híd: ,,Nemám dosť informácií na posudzovanie vzdelania kolegu Rajtára, ani sa v takejto pozícii necítim komfortne. Obhajobu výsledkov vzdelávania považujem za osobnú záležitosť,“ poznamenala.

Líderka opozičného hnutia OĽaNO Veronika Remišová je pri Rajtárovi zmierlivá: ,,Priznám sa, nikdy ma jeho titul nezaujímal. Dôležitá je jeho práca a výsledky.“ 

Diplomy a certifikáty

Rajtár mal k svojmu vysokoškolskému titulu prísť na The Open University Business School, ktorá je jedinou britskou univerzitou zameranou výhradne na dištančné vzdelávanie. Redakcia Hlavné.sk má k dispozícii kópie jeho diplomu i nadobudnutých certifikátov.

Hoci pôvodne vznikla na zákazku štátu a mala za cieľ vzdelávať ľudí, ktorí si chcú zlepšiť kvalifikáciu, prestížny The Sunday Times Universities Guide ju dokonca zaradil medzi päť škôl s najvyššou úrovňou vzdelávania.

Dnes jej s 30-tisícmi žiakov patrí honor najväčšej manažérskej školy v Európe a najväčšieho svetového poskytovateľa MBA. Trikrát za sebou získala ocenenie pre najlepšiu britskú univerzitu, čo sa spokojnosti študentov týka.

Čo je dištančné vzdelávanie?

Študent pri ňom dostane kompletnú sadu študijných materiálov (učebnice, audiovizuálne pomôcky) a je mu pridelený lektor (tútor), ktorý s ním komunikuje prevažne elektronickými kanálmi a ktorý je zodpovedný za jeho výkonnostný rast. Poskytuje mu detailnú spätnú väzbu. Súčasťou štúdia sú riadené debaty so spolužiakmi a šesť písomných prác (prípadové štúdie). Vyvrcholením štúdia je tzv. pracovný projekt, kedy študujúci aplikuje rôzne manažérske koncepty na výkonnosť konkrétnej organizácie. Súčasťou štúdia sú pravidelné nepovinné stretnutia študijnej skupiny s lektorom a povinná rezidenčná škola.

Môže vás zaujímať

Plnú 150-člennú kandidátku ponúka 13 z 25 politických subjektov