Jednou vetou

Klimatológ hodnotí leto 2018 a prebiehajúce zmeny klímy

Klimatológ prof. RNDr. Milan Lapin, PhD.

autorská koláž hlavne.sk

Klimatológ prof. RNDr. Milan Lapin, PhD. pre portál Hlavné.sk hodnotí teploty, ktoré trápili Slovensko v posledných dňoch a zároveň vysvetľuje, aký dopad budú mať globálne zmeny klímy na život v našej krajine.

Je vám horúco? Takto sa schladíte aj bez klimatizácie!

Bolo tohtoročné leto z hľadiska teplôt a počasia nejakým spôsobom výnimočné? Alebo zapadá do priemeru z predchádzajúcich rokov?

Leto 2018 ešte neskončilo (meteorologicky trvá od 1. júna do 31. augusta), no podľa teplôt za posledné týždne je zrejmé, že bude patriť medzi 5 najteplejších liet od začiatku meteorologických pozorovaní na Slovensku a v blízkom okolí.

Doteraz najteplejšie leto bolo v roku 2003 na juhozápade Slovenska a 2015 na východe a severe Slovenska. Veľmi teplé letá boli aj v rokoch 1992 a 2017, leto 2018 skončí na juhozápade Slovenska asi ako 4. až 5. najteplejšie, inde asi ako 2. až 4. najteplejšie.

Juhozápad opäť zasiahnu horúčavy – nechýba výstraha 2. stupňa!

Za pozoruhodnú udalosť môžeme považovať doteraz najdlhšiu periódu horúčav na juhovýchodnom Slovensku (21 dní na prelome júla a augusta) a 19 dní na juhozápade Slovenska, čím sa tu vyrovnal rekord z roku 1994.

Komu hrozí dehydratácia a ako sa jej vyhnúť

Leto 2018 preskúšalo naše teplomery. Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

Bude na Slovensku subtropické podnebie?

Máme sa do budúcnosti pripraviť na stále vyššie teploty?

Vzhľadom na to, že podľa scenárov klimatickej zmeny očakávame do roku 2100 ďalšie oteplenie klímy asi o 3 °C, musíme počítať s tým, že aj letá budú ešte teplejšie, no nie každý rok.

Podobne ako aj doteraz budú sa striedať letá teplejšie a trochu chladnejšie. Také studené letá, aké sme mali občas pred rokom 1990, už ale asi naši potomkovia nezažijú.

Avokádo je vitamínová bomba. Vedeli ste tieto fakty?

V médiách sa objavili tvrdenia, že už o 10 až 20 rokov môže byť na Slovensku stredomorská subtropická klíma – dá sa tento trend zvrátiť?

Napriek tomu, že letá sa niekedy budú podobať tým zo Stredomoria, stredomorskú klímu a ani stredomorskú vegetáciu tu mať nebudeme, lebo sa v zime občas ochladí aj pod mínus 20 stupňov Celzia aj na juhu Slovenska. Všeobecne však budú zimy podstatne teplejšie ako v minulosti.

Kam až dospejú klimatické zmeny? Foto: Pixabay.com | Foto: Pixabay.com

Ak s tým ľudia niečo urobia, Zem sa bude aj naďalej otepľovať

Čo môže bežný človek robiť v boji proti klimatickým zmenám?

Všetky klimatické zmeny rozdeľujeme na prirodzené (spôsobené prirodzenými faktormi, ako napríklad zmeny slnečnej aktivity, sopečné erupcie a niekoľko iných) a klimatickú zmenu, ktorú spôsobil človek emisiou skleníkových plynov (najmä využívaním fosílnych palív) a aerosólov do atmosféry ako aj zmenou využívania krajiny (najmä ničením tropických dažďových pralesov).

Prirodzené zmeny klímy nemôžeme ovplyvniť a budú sa vyskytovať aj v budúcnosti. Klimatická zmena vplyvom ľudskej činnosti je po roku 1970 už významnejšia ako všetky prirodzené zmeny klímy spolu a predstavuje teraz celosvetové oteplenie asi o jeden stupeň Celzia v priemere (najviac v Arktíde, až 3 stupne Celzia v priemere).

Balíte sa na dovolenku? Toto sa oplatí prikúpiť do lekárničky

Priemysel a fosílne palivá stoja za najväčším množstvom skleníkových plynov. Foto: Pixabay.com | pixabay.com

Spomaliť klimatickú zmenu môžeme len tak, že znížime celosvetovú emisiu skleníkových plynov a zlepšíme starostlivosť o krajinu. Na spomaľovaní klimatickej zmeny sa môže podieľať každý človek, no rozhodujúce sú veľké priemyselné podniky a výroba energie z fosílnych palív.

Oheň zúfalstva aj nádeje: Jan Palach by sa dnes dožil 70 rokov

Môže vás zaujímať

KORONAVÍRUS: Za štvrtok pribudlo 24 nových prípadov