Jednou vetou

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Zľava: Švédska aktivistka za ochranu svetovej klímy Greta Thunbergová a významný slovenský klimatológ Prof. RNDr. Milan Lapin CSc.

autorská koláž hlavne.sk, Facebook, Getty Images

Tohtoročné leto bude nadpriemerne teplé, do budúcnosti sa môžeme pripraviť na intenzívne búrky, povodne a zrejme aj tornáda. O počasí, klíme, ale aj o význame Grety Thunbergovej a Zelených europoslancov sme sa rozprávali s klimatológom, profesorom Milanom Lapinom z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Klimatické zmeny môžu do roka 2050 vyhnať z domovov až 143 miliónov ľudí

Aký bol prvý polrok roka 2019 z hľadiska počasia? Zažili sme extrémne výkyvy, alebo sa dá porovnať s predchádzajúcimi rokmi?

Prvý polrok 2019 mal na Slovensku celkom premenlivé počasie, pričom ale iba máj bol teplotne v priemere podnormálny (v porovnaní s dlhodobým priemerom z obdobia 1901-2000) a zrážkovo mimoriadne nadnormálny. Jún bol rekordne teplý od začiatku pozorovaní (od 1775). Celý polrok spolu bol teplotne nadnormálny a zrážkovo na hornej hranici normálu až nadnormálny. Veľa snehu bolo v zime len na severe Slovenska vo vyšších polohách ako 600 m n.m. V posledných 20 rokoch sme už mali 3 až 5 teplejších prvých polrokov v priemere ako bol prvý polrok 2019.

Horúčavy na juhu Európy si už vyžiadali najmenej osem obetí

Uplynulý mesiac trápil nielen Slovensko, ale aj ďalšie európske krajiny vysokými teplotami. Máme sa pripraviť na ešte veľmi horúce leto? 

Počasie je u nás premenlivé aj v lete, no vďaka rekordne teplému júnu bude aj leto (VI-VIII) v priemere teplotne nadnormálne a neočakávajú sa nejaké dlhotrvajúce studené periódy. Či sa objavia v lete 2019 ďalšie vlny horúčav, to sa nedá teraz predpovedať.

Deň kvetov je dňom biodiverzity! Týmto piatim unikátnym rastlinám hrozí vyhynutie

Teplo. | pixabay.com

V zahraničí sledujeme vyšší výskyt povodní a lesných požiarov. Budeme sa s nimi, prípadne s inými extrémnymi klimatickými udalosťami stretávať častejšie aj na Slovensku?

Vzhľadom na to, že sa očakáva pokračovanie otepľovania klímy určite sa vyskytne v budúcnosti na Slovensku častejšie v teplom polroku také počasie, ktoré bude viesť k vzniku lesných požiarov v čase dlhších období sucha. Na druhej strane, v teplejšej atmosfére môže byť v stave nasýtenia viac vodnej pary (o 6% pri raste teploty vzduchu o 1 °C). To znamená, že v prípade ojedinelého výskytu cyklonálneho počasia alebo počasia vhodného počasia na vznik intenzívnych búrok musíme počítať s častejším výskytom prívalových povodní, intenzívnych lejakov, krupobitia a zrejme aj tornád.

Švédska aktivistka Greta Thunbergová sa stretla s pápežom Františkom

Katastrofu zastavíme z námestí aj z parlamentov

Ako hodnotíte aktivity švédskej stredoškoláčky Grety Thunbergovej, ktorá inšpirovala množstvo mladých ľudí po celom svete, aby sa angažovali v boji proti klimatickým zmenám?

Klimatické zmeny tu boli v minulosti stále, mali však prirodzené príčiny a väčšinou boli také pomalé, že nespôsobovali závažné problémy. Teraz čelíme klimatickej zmene zapríčinenej činnosťou človeka, ktorá je už oveľa rýchlejšia a počas uplynulých 50 rokov oveľa väčšia ako všetky prirodzené klimatické zmeny za rovnaké obdobia v minulých storočiach. Politici mali v posledných 25 rokov rad odvážnych vyhlásení a plánov ako sa dá klimatická zmena spomaliť, no neobjavili sa žiadne výsledky potvrdzujúce ich vyhlásenia. Aj preto sú protesty mladých ľudí oprávnené a správne. Dnešní tínedžeri budú žiť prakticky do konca 21. storočia, keď už bude mať klimatická zmena pravdepodobne veľmi závažné negatívne dôsledky.

Thunbergová a Schwarzenegger vyzývajú na boj proti klimatickej zmene

Tu sa bojuje o budúcnosť klímy a planéty. | Foto: Pixabay.com

Do lavíc Európskeho parlamentu zasadol rekordný počet Zelených europoslancov, Slovensko doň vyslalo dvoch enviromentalistov. Takisto si myslíte, že svetu hrozí klimatická katastrofa a je potrebné aj na legislatívnej úrovni zavádzať prísne regulácie, aby sme ju dokázali zvrátiť, kým nebude príliš neskoro?

Áno, riešenie problémov súvisiacich s klimatickou zmenou je predovšetkým v rukách politikov. Oni môžu prijímať také legislatívne opatrenia, ktoré zvýhodnia environmentálne šetrnejšie riešenia aj v prípade spomalenia klimatickej zmeny. Na druhej strane, EÚ sa podieľa na globálnej emisii skleníkových plynov do atmosféry už len asi 11%. Je to málo na spomalenie globálnej klimatickej zmeny, no EÚ môže ukázať aj ostatným krajinám sveta, že existujú riešenia na výrazné zníženie emisie skleníkových plynov do atmosféry a tým aj na spomalenie alebo až zastavenie globálnej klimatickej zmeny.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Môže vás zaujímať

Najdrahšie volebné kampane mali SMER a PS/SPOLU