Jednou vetou

Kňaz sa pustil kvôli ústavnému súdu do prezidenta Kisku

Prezident SR Andrej Kiska a kňaz Karol Lovaš

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook

Hystéria okolo voľby ústavných sudcov nenechala chladným ani kňazov! Bývalý politický novinár, dnes kňaz pôsobiaci v Česku Karol Lovaš, reagoval na svojom facebooku. A treba povedať, že servítku si pred ústa nedával a poriadne naložil prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

Druhá šanca za nimi. Počet zvolených kandidátov na ústavných sudcov: 0

Prezident Andrej Kiska zverejnil po 2. kole neúspešnej voľby ústavných sudcov video, na ktorom hovorí o tom, že „parlamentná väčšina zlyhala a znefunkčnila chod základného ústavného orgánu v Slovenskej republike. Otočili sa chrbtom volaniu verejnosti po slušnosti aj snahe obnoviť dôveru ľudí v schopnosť štátu zaistiť spravodlivosť a rovnosť pred zákonom“. Celé sa to podľa neho udialo kvôli povýšeniu osobných záujmov a svojho ega nad záujmy krajiny. Prezident vo svojom videu uviedol, že na budúci týždeň pôjde do Košíc.

VIDEO: Hviezda 90-tych rokov si pochvaľuje mladú manželku. Toto ho naučila!

„Ja osobne navštívim budúci týždeň ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie,“ zakončil prezident Andrej Kiska svoj príhovor.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Známy kňaz Karol Lovaš s A. Kiskom absolútne nesúhlasí a pripomína mu, že zrejme zabúda na vlastné zlyhanie pri ústavnom súde. Pripomenul mu situáciu z roku 2017, keď Ústavný súd prikázal prezidentovi A. Kiskovi vymenovať troch sudcov Ústavného súdu, ktorých A. Kiska odmietol vymenovať celé tri roky, čím ochromoval činnosť súdu. „Pán prezident sa dnes správa k Ústavnému súdu ako jeho záchranca. Zabudol, že niekoľko rokov prispieval svojou nečinnosťou k tomu istému, čo dnes vyčíta Robertovi Ficovi?,“ pýta sa Karol Lovaš. Išlo o situáciu, keď sa prezident rozhodol nevymenovať nikoho z kandidátov, ktorých mu predložila NR SR, čo bolo protiústavné.

Ako ďalej poznamenáva K. Lovaš, aktuálna situácia sa v priebehu pár dní vyrieši  a o ďalší týždeň si už na ňu nikto nespomenie, lebo ide o politickú hru, ktorú rozpútal Robert Fico ako politik a na ktorú vopred upozornil.

Kiskovi ľudia ignorujú infozákon. Úspešne taja platy

Príhovor prezidenta A. Kisku verejnosti po nezvolení kandidátov v parlamente:

Mali roky na prípravu, aj tak zlyhali

MALI ROKY NA PRÍPRAVU A AJ TAK ZLYHALINikoho neprekvapí, keď začnem tým, že výsledok dnešného opakovaného hlasovania poslancov o kandidátoch na ústavných sudcov bol veľkou ranou pre dôveru ľudí v schopnosť politikov poctivo spravovať štát.Okolo tejto voľby sa bude viesť ešte veľa rečí, jedni sa budú snažiť hodiť vinu na druhých. Ale rečami sa štát nespravuje. Povinnosťou Národnej rady — a teda zodpovednosťou vládnej parlamentnej väčšiny — bolo zvoliť 18 kandidátov, z ktorých som ako prezident mal vybral 9 sudcov. Národná rada, a teda parlamentná väčšina, si túto povinnosť nesplnila. Taká je holá pravda a žiadne reči ani krik nemôžu toto zlyhanie v plnení si základných povinností ospravedlniť.Vládna väčšina ignorovala svoju základnú zodpovednosť voči ľuďom — normálne pracovať, normálne pracovať tak, aby štát a jeho ústavné inštitúcie normálne fungovali. Mali v rukách časovanie voľby kandidátov, mali v rukách pravidlá a spôsob voľby kandidátov, a mali v rukách samotné hlasovanie v pléne národnej rady.K dispozícií bol dostatok kandidátov a medzi nimi dostatok kvalitných kandidátov – na tom sa zhodovala aj odborná verejnosť. K dispozícii bol aj môj prísľub vymenovať bez zbytočného odkladu polovicu navrhnutých kandidátov.Dvanásť rokov bolo známe, že príde deň, keď bude potrebné naraz vymeniť väčšinu sudcov ústavného súdu. Všetci dobre vedeli, že výber sudcov a sudkýň ústavného súdu je dôležitý, napokon venovali sa mu v programovom vyhlásení súčasnej aj predchádzajúcej vlády.Napriek tomu parlamentná väčšina zlyhala a znefunkčnila chod základného ústavného orgánu v Slovenskej republike. Otočili sa chrbtom volaniu verejnosti po slušnosti aj snahe obnoviť dôveru ľudí v schopnosť štátu zaistiť spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.Ústavný súd nie je žiaden obyčajný úrad. Je to základný ochranca ústavnosti a práv a slobôd ľudí na Slovensku. Je to súd, ktorý rozhoduje o tom, či zákonodarca urobil chybu, či prezident prekročil svoje právomoci, alebo či voľby prebehli zákonným spôsobom. Inými slovami, pre riadne fungovanie demokratických procesov v krajine je ústavný súd životne dôležitý.Žiaľ, namiesto kvality ústavného súdu dnes Slovensko rieši jeho základnú existenciu. V dôsledku povýšenia osobných záujmov a ega nad záujem krajiny. Som presvedčený, že Slovensko a jeho ľudia si zaslúžia lepšie spravovanie štátu ako to, na ktoré sa museli v posledných dňoch pozerať.V sobotu uplynie ústavou stanovená lehota deviatim sudcom a sudkyniam ústavného súdu a ten bude od budúceho týždňa prakticky znefunkčnený. V tejto situácii je povinnosťou parlamentu hľadať spôsob, ako čo najskôr zvoliť chýbajúcich kandidátov na ústavných sudcov, aby mohol ústavný súd fungovať tak, ako to prikazuje ústava Slovenskej republiky.Ja osobne navštívim budúci týždeň ústavný súd v Košiciach, kde oznámim svoj ďalší postup, ako zabezpečiť aspoň jeho provizórne fungovanie.

Uverejnil používateľ Andrej Kiska Štvrtok 14. februára 2019

 

Bývalý novinár a kňaz K. Lovaš reaguje na A. Kisku

status kňaza Karola Lovaša | foto: fb K.L.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky