Jednou vetou

Kňažko a Budaj bez vyznamenia od Kisku. Pre toto ich nedostali!

Prečo prezident Kiska nevyznamenal známe tváre Nežnej revolúcie?

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota

Tento rok si prezidentské vyznamenania odnieslo 30 ľudí, z ktorých niektoré mená rozprúdili na internete horúce diskusie. Slovensko totiž tento rok oslavuje 30. výročie Novembra ´89 a to vyvoláva podľa niektorých otázniky. Nezabudol prezident na tváre Nežnej revolúcie? Milan Kňažko posiela Andrejovi Kiskovi tvrdý odkaz!

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Archívna fotografia z novembra 1989 | zdroj: TASR

November ´89: Vypočujte si, ako ho vnímajú hudobníci

V roku 1989 padol v Československu komunizmus. Zmena režimu prebehla bez použitia sily a tak novembru ´89 prischlo pomenovanie „Nežná revolúcia“. Iniciátormi boli najskôr študenti, ku ktorým sa pridali herci a neskôr aj zvyšok obyvateľstva. Boli to práve Milan Kňažko a Ján Budaj, ktorí sa stali „tvárami revolúcie“. Milan Kňažko mesiac predtým dokonca ako jediný v ČSSR vrátil titul zaslúžilý umelec pre nesúhlas s politikou vtedajšieho režimu a vstúpil do politického diania. Ján Budaj bol jedným z vedúcich predstaviteľov Nežnej revolúcie, spoluzakladateľom Charty 77 a pôsobil ako občiansky aktivista. Prečo sa prezident rozhodol neudeliť vyznamenania aj týmto dvom významným osobnostiam?

Ako to vidia vo vnútri SMER-SD: kto bude ich prezidentským kandidátom?

Milan Kňažko, herec a bývalý politik | Foto: TASR

„To ja komentovať nebudem predsa. To nech komentujú tí, čo odovzdávajú ceny a tí, čo dostávajú ceny,“ reagoval najskôr zdráhavo Milan Kňažko. Po chvíli sa však rozhodol povedať viac a prezidentovi poslal veľavravný odkaz: „Je to právo prezidenta, že odmení, koho odmení. Neviem, čo by som k tomu povedal. Má to výpovednú hodnotu o ňom, aj o tých ocenených, ale to nech si každý urobí svoj názor,“ vyjadril sa Knažko exkluzívne pre hlavne.sk.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Zabudlo sa na nich?

Oslovili sme Kiskovu administratívu, kanceláriu prezidenta. „Žiadna inštitúcia, či politická strana ani jedno z týchto mien prezidentovi nenavrhla, hoci mala možnosť,“ informoval hovorca kancelárie prezidenta, Roman Krpelan. „Napriek tomu prezident zvažoval asi 150 ľudí z ktorých 30 vybral.“

Zabavil aj pobúril. Dozvuky na Kiskove vyznamenia

S Jánom Budajom sme sa snažili dva dni skontaktovať, avšak na SMS správy ani telefonáty nereagoval. Rovnako ani jeho asistentka, ktorá najskôr prisľúbila odpovede.

Pridajte sa k nám na facebooku – NÁJDETE NÁS TU

Môže vás zaujímať

SaS vyzýva predsedu parlamentu Borisa Kollára na odstúpenie z funkcie