Jednou vetou

Koalícia bude trvať na Galkovom odchode z funkcie šéfa výboru

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár

Foto: TASR

Koalícia bude trvať na odchode Ľubomíra Galka (SaS) z funkcie predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ. Vyplýva to z vyjadrení predstaviteľov koaličných strán po tom, ako koalícia odsunula diskusiu o zneužívaní Vojenského obranného spravodajstva (VOS) údajne v prospech SaS za čias ministra obrany Ľubomír Galka a po tom, ako poslanca vyzvala na odchod z funkcie predsedu výboru.

„Pán Galko to má v rukách. Ak odstúpi z výboru, ten bod ani nemusí byť. Kým bude predsedom výboru, poslanci vládnej koalície naň nepôjdu a výbor bude nefunkčný,“ uviedol podpredseda parlamentu a predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Výzva na odstúpenie je smiešna a neprichádza do úvahy, uviedol Galko

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák potvrdil, že budú trvať na Galkovom odchode. Tvrdí, že koalícia ale ešte nevie, či Galka odvolá, ak sám neodstúpi. Nazdáva sa, že na základe medializovaných informácií by Galko nemal šéfovať výboru.

Bugár pripomenul, že podľa medializovaných informácií sa malo VOS za Galkových čias zneužívať v prospech SaS. Uviedol, že u odpočúvaných sa mal zisťovať názor na SaS. „To je v obžalobe a to je katastrofa,“ povedal Bugár.

Mali v pláne obviniť nás z hyenizmu, vysvetlil Bugár

Väčšina pléna v utorok (13.2.) na návrh Petra Šucu (Smer-SD) odhlasovala, že sa bude v stredu popoludní zaoberať zneužívaním VOS údajne v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár poukázal, že vtedy SaS nesúhlasila. Teraz, keď koalícia bod odsunula na začiatok budúcej schôdze, by už podľa Blanára SaS chcela diskutovať na aktuálnej schôdzi.

Koalícia odsunutie bodu odôvodnila Galkovým zdravotným stavom, o ktorom informovali médiá. „Zvažovali sme všetky alternatívy, ale keď bolo medializované ochorenie, tak Národná rada rozhodla, ako rozhodla,“ uviedol Bernaťák. Bugár vysvetlil, že opozícia mala v pláne obviňovať koalíciu z hyenizmu. „Radšej sme nerokovali,“ povedal Bugár, podľa ktorého treba Galkovi želať pevné zdravie. „To potrebuje najviac,“ poznamenal.

Šéf Mosta-Híd odmieta, že by koalícia zaraďovala bod o zneužívaní VOS, hoci vedela o Galkovej chorobe. „Včera sme to zaradili a dnes sme sa v novinách dozvedeli, že je chorý,“ povedal Bugár. Podľa neho je teraz opozícia nervózna, lebo jej koalícia prekazila plán označovať ju za hyeny.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky