Jednou vetou

Koalícia bude vo štvrtok opäť rokovať o voľbe kandidátov na ústavných sudcov

Ústavný súd SR

foto: TASR

Koalícia bude vo štvrtok (28. 3.) rokovať o voľbe kandidátov na ústavných sudcov, ktorá čaká poslancov na aktuálnej schôdzi 3. apríla. Potvrdil to minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po rokovaní vlády.

Želal by si, aby parlament zvolil 18 kandidátov, ktorých ponúkne prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi a ten by z nich vybral deväť, aby mal Ústavný súd plný počet sudcov. Pripúšťa však, že sa to nemusí v tejto voľbe podariť. Potrebné je podľa neho vybrať aspoň šesť mien.

Na Ústavný súd už prišla sťažnosť Harabina k voľbám prezidenta SR

„Ambícia je, aby sme mali 18 kandidátov. Ale minimálne je požiadavka zvoliť šiestich. To je najhorúcejší problém, aby bol Ústavný súd funkčný,“ povedal Gál. Atmosféru v koalícii označil za normálnu, pracovnú. Ako dopadne voľba, nevie predpovedať.

Kandidátov na ústavných sudcov má Národná rada SR voliť 3. apríla. O potrebe funkčného Ústavného súdu hovorili predstavitelia koalície aj po utorkovom rokovaní koaličnej rady. Povedali, že nastal posun a že rokovania ešte budú pokračovať.

Voliť majú poslanci podľa programu 3. apríla podvečer, diskusia k voľbe sa má začať v ten istý deň ráno. Pri prvom hlasovaní nikoho nezvolili, a tak sú aktuálne na Ústavnom súde iba štyria sudcovia z 13.

VOĽBA ÚSTAVNÝCH SUDCOV: Takýto bol druhý deň!

O voľbe hovorí koaličná rada, vládne strany sa zatiaľ nedohodli. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vybrať deväť nových ústavných sudcov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky