Jednou vetou

Koalícia: Prezidentov prejav bol veľmi kritický, chýbali pozitíva

Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a premiér SR Peter Pelegrini si podávajú ruky pred vystupením prezidenta SR so správou o stave Slovenskej republiky v pléne Národnej rady SR v Bratislave 13. júna 2018

foto: TASR

Správa o stave republiky, ktorú poslancom NR SR predniesol prezident Andrej Kiska, bola podľa koalície veľmi kritická. Koaličným poslancom v nej chýbali pozitíva.

„Rešpektujem videnie problémov Slovenska pánom prezidentom. No napriek problémom, ktorými sa boríme, je podľa mňa v tejto krajine stále veľa pozitívnej energie a pozitívneho pokroku, ktoré sa udiali v uplynulých dvoch rokoch,“ uviedol pre TASR predseda Mosta-Híd a podpredseda parlamentu Béla Bugár, podľa ktorého pozitívne a štátnické pasáže v prejave prezidenta zanikli.

Opozícia chváli prezidentovu správu o stave republiky

Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák považuje Kiskov prejav za nevyvážený. „Myslím si, že to nebol vyvážený prejav štátnika, skôr mi to v niektorých pasážach pripadalo ako prejav predsedu opozičnej politickej strany, na ktorú sa pravdepodobne pán prezident pripravuje,“ uviedol Petrák.

Nepozdávalo sa mu množstvo kritiky v súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Takéto komplikované prípady sa podľa neho nevyšetrujú ľahko. „Myslím si, že tá kritika, ktorá tu bola vznesená, nie je absolútne na mieste,“ doplnil Petrák. Na Kiskovom mieste by bol opatrnejší aj v pasážach o majetkových kauzách.

Kiska mohol podľa Petráka pochváliť rast ekonomiky či pokrok vo vývoji verejných financií. „Ak pán prezident považuje za jediné pozitívum zadarmo obedy v školských jedálňach, tak si myslím, že mu chýba politický nadhľad,“ poznamenal Petrák.

Správa o stave republiky bola zhrnutím diania v spoločnosti po vražde Jána Kuciaka

Aj podľa exministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) podal Kiska správu o stave spoločnosti najmä z negatívneho pohľadu, ktorý je však „dosť podstatný“. S viacerými charakteristikami Maďarič súhlasí. „Na druhej strane sa mi zdalo, že tá správa bola neúplná. Nežijeme len vyslovene v negatívnom svete. Správa spred roka sa mi zdala komplexnejšia,“ povedal Maďarič. Súhlasí, že jeden z problémov Slovenska je nerovnosť pred zákonom. „Ale aj keď je tu nespravodlivosť, sú tu aj pozitívne veci,“ myslí si Maďarič.

„Slová, slová, slová, nič len slová,“ okomentoval prezidentov prejav podpredseda SNS Anton Hrnko. Na správu sa treba podľa neho pozerať nielen podľa toho, čo je povedané, ale aj kto to hovorí. „Ak chce niekto kritizovať, musí mať na tú kritiku právo,“ podotkol.

Aj jeho stranícky kolega, podpredseda Jaroslav Paška, hodnotí Kiskov prejav ako veľmi kritický voči súčasnej vládnej garnitúre. „Ale pán prezident nenaznačil východiská. Takže mám pocit, že sa viac venoval kritike a menej sa pozeral do zrkadla aj na vlastné pôsobenie v minulosti,“ doplnil.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky