Koalícia sa stále nedohodla na novej úprave platov ústavných činiteľov

OĽaNO-NOVA

Foto: TASR

Koalícia sa zatiaľ nedohodla na novej systémovej úprave platov poslancov, po ktorej volali už koncom minulého roka. Most-Híd chcel, aby zmeny prišli čo najskôr, na jar. Naďalej na nich trvá, problém je u jeho koaličných partnerov, naznačuje strana Bélu Bugára.

„Postoj strany Most-Híd v otázke úpravy platov ústavných činiteľov sa nezmenil. Rokovania však nateraz neviedli k dohode, nakoľko naši koaliční partneri upustili od sľubu, ktorý dali svojim poslancom. Oni nesú zodpovednosť za vzniknutú situáciu – odmietnutie systémového riešenia,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

TASR oslovila s otázkami aj SNS a Smer-SD. Ani jedna strana však zatiaľ neodpovedala. Predseda Smeru-SD Robert Fico nedávno povedal, že ho téma úpravy platov „osobne nejako nezaujíma“. SNS tiež hovorila, že to pre ňu nie je priorita.

Čítajte viac: Prezidentov prejav bol veľmi kritický, chýbali pozitíva

Prípravu zmien odštartoval nesúhlas časti koaličných poslancov zo Smeru-SD, SNS aj Mosta-Híd s návrhom na zmrazenie platov v zrýchlenom režime, s ktorými prišiel pred Vianocami vtedajší premiér Fico. Situácia vyvolala napätie v koalícii. Fico pripúšťal spojenie hlasovania o zmrazovaní platov s dôverou vláde. Predseda Mosta-Híd Bugár odmietal takéto vydieranie poslancov.

Koaličné strany sa potom dohodli na príprave systémového riešenia úpravy platov. Nateraz majú platy zvýšené o symbolické jedno euro. Tvrdili, že systémové úpravy treba prijať čo najskôr, pôvodne hovorili o jari. Zákon, cez ktorý sa malo odmeňovanie ústavných činiteľov meniť, bol na programe májovej schôdze parlamentu, ale vláda ho stiahla. Nebola totiž dohoda.

Prečítajte si tiež: Koalícia označuje zmeny v kompenzáciách pre ŤZP za významné

Hoci dohoda nevznikla, už pred niekoľkými mesiacmi koaliční lídri oznámili základné kontúry zmien. Plat poslancov a ďalších ústavných činiteľov sa nemal v budúcnosti odvíjať od priemerného zárobku v národnom hospodárstve, ale od takzvaného mediánu, teda od strednej hodnoty.

Ďalšou zmenou malo byť to, že plat poslancov by nebol rozdelený na dve časti. Paušálne náhrady by sa tak pripojili k základnému platu a celá zložka by podliehala odvodom. Dnes sú od nich paušálne náhrady oslobodené.

Môže vás zaujímať

Na väčšine územia Slovenska hrozí ráno hmla a poľadovica