Jednou vetou

Aktualizované: Koaliční partneri sa dohodli na stretnutí, témou budú požiadavky strán

Koaličná rada: Béla Bugár, premiér Robert Fico, Andrej Danko

foto: archívne, TASR

Koaličná rada má byť v piatok 25. augusta. Termín navrhol partnerom predseda SNS Andrej Danko. Smer-SD aj Most-Híd s ním súhlasia, potvrdili s tým, že ministri za tieto dve strany sa zúčastnia na stredajšom (23.8.) rokovaní vlády.

„Strana Smer-SD súhlasí s termínom, ako aj formátom Koaličnej rady. Očakáva, že sa v prvom rade vyrieši problém týkajúci sa vypovedania koaličnej dohody stranou SNS,“ uviedla hovorkyňa strany Ľubica Končalová.

Každý partner má svoje návrhy

Sociálni demokrati sú pripravení na zasadnutí Koaličnej rady predložiť vlastné požiadavky. Svoje má aj SNS. Smer-SD predpokladá, že priority prinesie aj Most-Híd.

Požiadavky Smeru-SD sa podľa hovorkyne Ľubice Končalovej viažu k budúcoročnému štátnemu rozpočtu, pri plnom zachovaní finančnej disciplíny krajiny. „Medzi nimi bude napríklad radikálnejšie zvýšenie minimálnej mzdy či vyššia podpora starostlivosti o odkázaných ľudí,“ uviedla.

„Strana Most-Híd aktuálnu situáciu nemieni komentovať cez médiá, chce ju riešiť na Koaličnej rade, ktorá zasadne v piatok,“ doplnila hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Ešte pred piatkovou Koaličnou radou zasadne vo štvrtok 24. augusta Predsedníctvo SNS. TASR to potvrdila riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová. Na rokovanie predsedníctva majú prísť ministri za SNS aj poslanci NR SR.

Koaliční partnerí sú v kríze

Koalícia je už dva týždne v kríze. Po prepuknutí kauzy rozdeľovania eurofondov na ministerstve školstva predseda SNS Andrej Danko vypovedal k septembru koaličnú zmluvu. Lídri Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd sa následne stretli a zhodli, že voči ich vláde neexistuje alternatíva a majú záujem pokračovať ďalej.

SNS cez médiá následne zverejnila požiadavky, lídri sa už na oficiálnom rokovaní nezišli. Oznámili však, že sa dohodli na príprave dodatku ku koaličnej zmluve. Dohoda mala byť aj na tom, že minister školstva Peter Plavčan má pre kauzu rozdeľovania eurofondov skončiť vo funkcii.

K odchodu ho minulý týždeň vyzval premiér Robert Fico, šéf SNS Andrej Danko to akceptoval, hoci pôvodne hovoril o podraze. Potom si vzal štyri dni na premýšľanie, ako ďalej v koalícii a či vôbec pokračovať v politike.

Plavčan vo štvrtok (17.8.) oznámil, že odstupuje, dosiaľ nepovedal ku ktorému dňu. Danko ešte nepovedal meno jeho nástupcu ani sa po odmlke oficiálne nevyjadril ku koalícii. Smer-SD a Most-Híd zdôrazňujú, že odmietajú predčasné parlamentné voľby. Fico deklaroval záujem pokračovať v tejto zostave.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky