Kočnerova firma žaluje Ruska pre zmenku na 26 mil. eur, pojednávanie odročili

Marián Kočner

Foto: TASR

Okresný súd Bratislava V odročil v pondelok pojednávanie v prípade zmenky na viac ako 26 miliónov eur, kde na strane žalobcu vystupuje spoločnosť Správa a inkaso zmeniek, s.r.o., Mariána Kočnera a na strane žalovaných Pavol Rusko a spoločnosť Markíza - Slovakia, s.r.o.

„Spoločnosť, ktorá je za pánom Kočnerom, si uplatňuje nároky zo zmenky, ktorú údajne vystavil ako vlastnú zmenku pán Rusko v roku 2000 a mala ju avalovať spoločnosť Markíza – Slovakia tiež v roku 2000. A z tejto zmenky si uplatňuje tá spoločnosť nároky vo výške viac ako 26 miliónov eur,“ povedal pre TASR advokát Tomáš Kamenec, ktorý v spore zastupuje spoločnosť Markíza – Slovakia.

Rusko mal dať podsvetiu zálohu aj fotografiu poškodenej

Advokát zároveň tvrdí, že zmenka, ktorú si uplatňuje v tomto konaní spoločnosť Mariána Kočnera, v súdnom spise založená nie je. „Ja som ju nevidel, ja nemôžem dávať stanovisko k niečomu, čo som nevidel. Ja nemôžem dávať stanovisko, aká je zmenka uplatnená v tomto konaní, keďže nie je založená v súdnom spise. Žalovaný v druhom rade (spoločnosť Markíza – Slovakia, pozn. TASR) nemal možnosť sa s touto zmenkou oboznámiť a zaujať k nej akékoľvek stanovisko. Máme za to, že ide o obštrukciu zo strany žalobcu. Veľmi ťažko sa uplatňuje nejaká procesná obrana, keď nemáte možnosť oboznámiť sa s tým, čo by malo byť podkladom nároku,“ skonštatoval Kamenec.
Žaloba v tejto veci bola podaná v júni 2016.

Podobných zmeniek, ako je tá, o ktorej mal súd rozhodovať v pondelok, však existuje viac. „Koľko zmeniek skutočne existuje, neviem, ale na súde sú uplatnené tri zmenky. V súčasnosti prebiehajú tri konania na tomto súde, kde sú tri rôzne zmenky,“ vysvetlil Kamenec. V prípade zvyšných dvoch konaní sa však podľa neho ešte pojednávať nezačalo.

Exminister Pavol Rusko ide na slobodu, bude nosiť elektronický náramok

„Tam žalovaný v druhom rade, teda spoločnosť Markíza – Slovakia, navrhuje vykonanie znaleckého dokazovania, doposiaľ nám však nebolo toto znalecké dokazovanie umožnené,“ uviedol advokát. V týchto prípadoch ide podľa neho o dve zmenky, každá má mať hodnotu 8,3 milióna eur.

Súd odročil pojednávanie na 10. januára budúceho roka, nakoľko právny zástupca žalobcu sa ospravedlnil zo zdravotných dôvodov.

Môže vás zaujímať

Mijatovičová víta neúspech návrhu NR SR obmedziť prístup k interrupciám