Jednou vetou

Kolapsov z tepla pribudlo, záchranári pomáhali 89 pacientom

Ilustračná foto

Foto: Pixabay.com

Kolapsov z tepla v stredu (26. 6.) pribudlo. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) SR vyslalo záchranárov k 89 ľuďom, ktorí skolabovali z tepla. TASR o tom informovala hovorkyňa OS ZZS SR Alena Krčová.

Najviac – 15 ľudí – skolabovalo v Prešovskom kraji. Najmenej pacientov – po osem – malo zdravotné ťažkosti v dôsledku horúčav v Košickom a Žilinskom kraji.

Záchranári opätovne apelujú na ľudí, aby dbali na prevenciu. V čase obeda, od 11.00 do 15.00 h, sa treba zdržiavať v interiéri a dodržiavať dostatočný pitný režim. Vysoké teploty predstavujú záťaž pre každý organizmus, najohrozenejšie sú však deti, seniori a chronickí pacienti.

Časť územia Slovenska zasiahnu horúčavy aj vo štvrtok, platia výstrahy

„Ak sa už nevyhneme pobytu vonku, netreba zabudnúť na vhodnú pokrývku hlavy a ľahký odev. Tekutiny treba dopĺňať priebežne, počas celého dňa a nečakať na pocit smädu,“ povedala Krčová. Podľa záchranárov je najlepšie piť čistú vodu, minerálne vody, zriedené ovocné a zeleninové šťavy. Kávu treba piť s mierou a alkoholu je vhodné sa úplne vyhnúť, pretože rozširuje cievy.

„Ak sa aj napriek prevencii vyskytnú zdravotné ťažkosti v dôsledku prehriatia, pacienta ochladzujeme a podávame mu tekutiny po malých dúškoch,“ informovali záchranári. V prípade zhoršenia zdravotného stavu treba kontaktovať tiesňovú linku 155 a operátor poradí, ako ďalej postupovať.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky