Jednou vetou

Kolektívnu Bielu vranu získal Ján Kuciak a skupina investigatívnych novinárov

Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová

Foto: TASR

Ján Kuciak in memoriam a skupina investigatívnych novinárov získali v sobotu jedinú – kolektívnu Bielu vranu v 11. ročníku tohto ocenenia.

Aliancia Fair-play a Via Iuris ich udeľujú ľuďom za obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam. Špeciálne poďakovanie Rady Bielej vrany si odniesli organizátori tohtoročných protestov z iniciatívy Za slušné Slovensko.

Rada Bielej vrany okrem Jána Kuciaka ocenila Pavlu Holcovú z Centra pre investigatívnu žurnalistiku CZ, Xéniu Makarovú z týždenníka Trend, Zuzanu Petkovú, bývalú redaktorku Trendu, Moniku Tódovú z Denníka N, Mareka Vagoviča z portálu Aktuality.sk a Adama Valčeka z denníka Sme.

Expremiér M. Dzurinda si vo Washingtone prevzal Medailu cti

Ocenením novinárov chcela rada vyzdvihnúť výnimočnosť situácie, ktorej čelili. „Do vraždy Jána Kuciaka sme žili v presvedčení, že v tejto krajine nehrozí za verejnú službu strata života. Táto udalosť bola pre spoločnosť takým šokom, že chceme životu Jána Kuciaka vzdať ocenením úctu a hold. Preto sme ju nechceli dopĺňať o iné príbehy,“ uviedol výkonný riaditeľ Via Iuris Milan Šagát.

Ako doplnila šéfka Aliancia Fair-play Zuzana Wienk, ide o prejav vďačnosti a úcty a zároveň aj poukázanie na nezastupiteľnú hodnotu novinárskej profesie pre spoločnosť, najmä v zlomových okamihoch.

Podľa oceneného Mareka Vagoviča médiá dlho suplovali prácu polície, prokuratúry aj súdov. „Aj vďaka novinárom ako Ján Kuciak sa to postupne mení, keďže ľudia ako Marian K. alebo Ladislav B. už nie sú nedotknuteľní. Dnes je úloha médií skôr kontrolná, aby sa kompetentní neuspokojili a postavili pred spravodlivosť všetkých gaunerov z politiky aj biznisu,” povedal.

Rada Bielej vrany tento rok udelila po prvý raz aj špeciálne poďakovanie iniciatíve Za slušné Slovensko. Vzhľadom na vstup niektorých jeho organizátorov do politiky im nemohlo byť udelená Biela vrana, ktorá je občianskym ocenením.

„Zároveň však rada nemohla prehliadnuť význam a hodnotu iniciatívy v prvom polroku roka 2018, a preto sa rozhodla udeliť špeciálne poďakovanie všetkým organizátorom protestov po Slovensku, ale aj na svete,“ uviedli organizátori.

Kŕmi Rajtára informáciami bývalý agent?

Laureátov 11. ročníka vybrala Rada Bielej vrany v zložení: historik Ivan Kamenec, bývalý sudca Ústavného súdu SR a Európskeho súdneho dvora Ján Klučka, novinár Tomáš Němeček, kazateľ Cirkvi Bratskej Daniel Pastirčák, predsedníčka Ligy za ľudské práva Zuzana Števulová a herečka Táňa Pauhofová.

Súčasťou rady sú aj zástupcovia Aliancie Fair-play a Via Iuris. Sošky bielych vrán opäť vytvoril výtvarník Fero Guldan.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky