Jednou vetou

Komáre trápia ľudí doma i na dovolenkách. Takto s nimi zatočíte!

Poznáte prírodný repelent? Skúste si ho pripraviť podla nášho receptu

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Kdekoľvek sa práve nachádzate, je šanca, že vám deň, či noc znepríjemní bzučiaci spoločník. Poradíme Vám, pred akými komármi sa treba mať špeciálne na pozore, ale aj to, ako ich od seba odoženiete.

Sme pripravení pomôcť obciam, ktorých trápi kalamitný výskyt komárov, uistil premiér

Doma aj na dovolenke vám môžu leto značne znepríjemniť komáre. Vysvetlíme vám, pred ktorými z nich sa treba mať špeciálne na pozor, a poradíme, ako ich odohnať.

Deň kvetov je dňom biodiverzity! Týmto piatim unikátnym rastlinám hrozí vyhynutie

Verným letným spoločníkom každého, kto si potrebuje aspoň na pár sekúnd oddýchnuť v úplnom tichu, sú zákonite komáre. Či už ste doma, alebo na dovolenke, problémy, ktoré vám tieto drobné potvory vedia narobiť, môžu ľahko dosiahnuť katastrofálne rozmery.

Prebdené noci a rána s desiatkami štípancov sú to najmenej. Pre alergikov, ale aj pre tých nešťastníkov, ktorí natrafia na komára prenášajúceho infekčné ochorenie, môže veľmi rýchlo skončiť dovolenka a začať kontrola miestneho zdravotníckeho systému.

Klimatológ Lapin: Jún bol rekordne horúci, očakávame ďalšie otepľovanie klímy

Tigrí komár. | foto: Pixabay.com

Klíma nás dobehne

Spolu s nespochybniteľnými zmenami klímy sa pravdepodobne postupne zmení aj zloženie flóry a fauny v Európe. Rastliny a zvieratá typicky tropického charakteru budú stále častejšie schopné prežiť aj u nás. Platí to aj pre tropické komáre, ktoré prenášajú ochorenia ako žltá zimnica, horúčka dengue, ale aj viaceré parazitárne ochorenia (filarióza).

Filmové leto v Cinema City: 12 júlových noviniek, ktoré stoja za to. Vyberte si!

Ak sa chystáte na dovolenku napríklad do Talianska, pripravte sa, že okrem bežných komárov, ktoré poznáme aj na Slovensku, môžete naraziť na takzvané tigrie komáre. Ich štípance sú omnoho nepríjemnejšie, vyvolávajú masívnejšiu reakciu a môžu byť spojené s prenosom ochorení. Spoznáte ich podľa typických bielych pruhov.

Chystáte sa na výlet do prírody? Poučte sa z príbehov o prežití v divočine

DEET vs. domáci repelent

Komerčne predávané repelenty proti komárom a inému otravnému hmyzu zvyčajne obsahujú látku prezývanú skratkou DEET. Konkrétne ide o N,N-dietyl-meta-toluamid. Niektorí ľudia môžu po jej aplikácii na kožu pocítiť nepríjemnú reakciu. DEET sa zároveň dostáva do krvi a môže potenciálne spôsobovať aj bolesti hlavy, či iné ťažkosti.

Tri dovolenkové destinácie, v ktorých objavíte kľúč k dlhému životu

Nielen jedlo pre koaly. | foto: Pixabay.com

Omnoho bezpečnejšie a nemenej efektívne sú prírodné repelenty z esenciálnych olejov. Komáre nenávidia eukalyptus. Hlavnou nevýhodou prírodných repelentov oproti produktom s obsahom DEET je ich kratšia doba účinku.

JEDLO: 8 bizarných príchutí zmrzliny, ktoré toto leto musíte vyskúšať!

Citrónovo-eukalyptový zázrak!

Prikladáme aj recept na efektívny domáci repelent, ktorý si už po jednom nákupe v špecializovanej lekárni s prírodnými ingredienciami budete môcť sami pripraviť. Nie je to nič zložité, jednotlivé zložky stačí zmiešať, naliať do rozprašovača a pred použitím samozrejme pretrepať.

Úspech sociálnych sietí nezastavili ani škandály a zlyhania. Kam to povedie?

2 polievkové lyžice Hamamelis Virginiana (môže byť zmiešaná s vodkou)
2 polievkové lyžice olivového oleja (možno použiť aj mandľový, vínový, či jojoba olej, prípadne ich kombináciu)
½ čajovej lyžičky vodky (konzervant)
100 kvapiek esenciálnych olejov (viac ako polovica by mala byť zložená z citrónovo-eukalyptových esenciálnych olejov)

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Podľa dĺžky pobytu v prírode sa nezabudnite prestriekať. | foto: Pixabay.com

Ak by ste sa predsa len rozhodli uprednostniť dlhotrvajúci efekt DEET, nezabúdajte, že ideálna koncentrácia účinnej látky v spreji je 25%, teda 25g DEET na 100g prípravku. Zabezpečí približne päť hodín nepretržitej ochrany.

Zmrzačený plukovník chcel pred 75 rokmi zavraždiť Hitlera a zachrániť Nemecko

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe