Jednou vetou

KOMENTÁR: Čaputová so Šefčovičom súťažia vo vymýšľaní nezmyslov

Roman Martiška komentuje našu politickú súčasnú situáciu

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Za týždeň od volebnej noci sa okolo kandidátov na prezidenta nakopilo toľko nezmyslov, že si zaslúžia zvýšenú pozornosť. Myslia to Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič všetko vážne?

Prezidentské voľby: Toto o nich píšu v zahraničí

Aj keď ráno po prvom kole volieb sa minulý víkend mohlo zdať, že je to definitívny koniec nezmyslov v kampani, opak sa stal pravdou. Zdá sa, že obaja kandidáti sa predháňajú, kto povie väčšiu blbosť. Tých nezmyslov je ďaleko viac, ale niektoré jednoducho kraľujú, napr. otázky o viere, výzvy na diskusie, a výzvy k slušnosti atď. Populizmus alebo ozajstné divadelné predstavenie?

Prezidentskí kandidáti. Zverejnia platy svojich funkcionárov – kto je za a kto sa zdráha?

V kampani sme sa dozvedeli, že obaja kandidáti sú veriaci ľudia, ale vieru praktizujú po svojom. Zuzana Čaputová síce chodí do kostola, ale keď tam nikto nie je, veď celkom správne – Pánbožko na tomto svete nedosvedčí, či to tak naozaj je. Maroš Šefčovič sa prezentuje ako hlboko praktizujúci kresťan, síce v minulosti komunista, ale kostol nevynechával ani za „totáča – na tajňáša“.

ONLINE, FOTO, VIDEO: Čaputová ďakuje, Šefčovič sa chystá bojovať

Jeho chvíľa prišla, keď mu Kovačič na Markíze podstrčil v povolebnej debate, či vie vymenovať desatoro Božích prikázaní. Odpovedal síce rýchlo a správne dal štyri prikázania, piate si vymyslel a na zvyšných päť si nespomenul. Naozaj veľmi bigotní finalisti boja o prezidentský palác.

Sranda končí, keď sa nad tým zamyslíte. Čaputová toto tvrdenie nemá ako dokázať a je irelevantné. Šefčovič, ak už chce hrať poctivého kresťana, sa to desatoro mohol naučiť, resp. zopakovať, veď tá otázka sa vyslovene tlačí do úst.

Druhé dejstvo „Ponosovanie“

Nezávislý kandidát s podporou Smeru-SD sa tento týždeň stihol na sociálnej sieti dvakrát vyžalovať. Najskôr sa zastal manželky Helenky, na ktorú a najmä jej krútiace oči počas volebnej noci poukazovali všetci hejteri. Dokonca aj progresívny Poliačik najprv uverejnil status a potom sa do hodiny uvedomil, že je to primitívne šíriť takúto zlobu a prízemne sa navážať.

VIDEO: Kočner podporuje Zuzanu Čaputovú

Samotná Čaputová dokonca zdieľala Šefčovičov status o tom, aby sa do jeho ženy nenavážali a vyjadrila mu tak solidaritu. Do jej na rýchlo odhaleného partnera sa nikto nenavážal. Kandidáti síce majú plné ústa slušnosti, ale svojich fanúšikov si skrotiť nedokážu.

23

Zábava prichádza až v závere druhého dejstva s názvom „Ponosovanie“. Kedy má predstaviť svoj program, ktorý sa od toho druhého odlišuje? Pýtal sa eurokomisár, ktorý chápe, že budúci prezident bude riešiť závažné zahraničné témy a tak jedna diskusia by mala byť v cudzom jazyku.

Na nezmysel dostal od tímu Čaputovej ešte nezmyselnejšiu odpoveď. Čaputová nechce upratovať svet, ale zametať bude hlavne doma! Chtiac-nechtiac tak favoritka priznala nevedomosť o zahraničnej politike, čím nahrala súperovi, ktorý bude útočiť ešte viac na jej nekompetentnosť.

Andrej Kiska: Nerozhodný? Plány o vstupe do politiky stále zahmlieva

Tretie dejstvo je zatiaľ otvorené, ale sľubuje zdramatizovanie celého predstavenia. To, že sa favoritka do diskusie nehrnie má hneď niekoľko dôvodov, jediný kto tu môže získať je práve protikandidát. Tak napríklad: Čaputová hlása zmenu, ale chce pokračovať v odkaze Andreja Kisku, napr. tiež nezverejní platy v prezidentskej kancelárie, čiže v úrade žiadna zmena!

Kým Šefčovič bude opäť pod paľbou kritiky na stranu Smer-SD a otázkam zmeny názoru (z liberála sa stal konzervatívec), tak Čaputovej, ktorá bola doteraz nepoznaná pribudol problém! Právnička už nie je právničkou, dala sa vyškrtnúť zo zoznamu advokátov a má problém preukázať povinné roky v úlohe koncipientky. Nasledujúce diskusie preto ešte budú poriadne horúce. Kto napokon vyhrá boj so zlom?

FOTO: Vymení raketoplán? Ivan Bella si obzeral jachty a karavány

Môže vás zaujímať

Medzinárodné letecké dni SIAF sa tento rok konať nebudú