Jednou vetou

KOMENTÁR: Cirkus okolo Ústavného súdu vyhovuje všetkým

Roman Martiška komentuje našu súčasnú situáciu

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Voľba ústavných sudcov začína pripomínať grotesku, ktorá nie a nie skončiť. Naťahuje sa už vyše dvoch týždňov, a hoci spočiatku to možno vyvolávalo úsmevy, síce trochu zatrpknuté a bol to smiech cez plač, teraz to začína byť najmä o tom plači. Vybrať z 39 kandidátov 18 bude v súčasnom zložení parlamentu viac ako ťažké. Vzorec na výpočet pravdepodobnosti zvolenia potrebných kandidátov by azda nevymyslel ani najlepší prognostik sveta. Prečo toľko cirkusu a šaškovania?

Fico na Ústavnom súde? Je o poriadny krok bližšie

Tento cirkus mohol byť pritom už dávno vyriešený. Robert Fico mohol byť posunutý prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý by sa buď zahral na Pontského Piláta, alebo by si ruky neumyl a jednoducho Fica do Košíc neposlal. Hotovo! Jednoduché a podčiarknuté – Ústavný súd kompletný maximálne za týždeň. Lenže Fico mal pri vypočúvaní pravdu v tom, že voľba ústavných sudcov je významný politický akt. A naozaj!

Chce byť vôbec Fico ústavným sudcom?

Opozícia už teraz naháňa politické body do budúcoročných volieb. Možno si už teraz predstaviť pútače pri cestách, ako oni jediní zastavili Ficov odchod na východ. Oni budú tí, ktorí usvedčili Petra Kresáka z toho, že bol vedomým spolupracovníkom ŠtB. Okrem toho, že naťahovanie času podľa všetkého vyhovuje Ficovi, celá táto už pomerne smutná a trápna situácia vyhovuje celej politickej spoločnosti na Slovensku.

Bugár verí, že Kresák vedome nespolupracoval s ŠtB

Opozícia má horúcu tému, vďaka ktorej je v televízií častejšie ako turecká telenovela. Koalícia sa nemusí brániť veľmi nepríjemným otázkam – Smeru stačí udržiavať dojem, že Fico je najlepším kandidátom, SNS  bude hľadať konsenzus, ktorý je čo najviac totožný so stimulmi v školstve a Most-Híd na čele s Bugárom bude hovoriť o potrebe politickej stability v časoch neistoty. Jednoduchá politická hra, keď k nej priložíme vraždu novinára Jána Kuciaka, tak rok do parlamentných volieb prežijú všetci bez väčšej ujmy a z guláša, ktorý ukazujú prieskumy už nenavarí vládu nikto.

Hlasovanie o zastropovaní dôchodkového veku sa opäť presúva

Najvyšší čas to celé skončiť! Otázne ale je, či sa v parlamente nájde zhoda na 18 menách, keď sa nedokážu zhodnúť ani na tom, či sa má v Ústave zastropovať dôchodkový vek, alebo nie. Čo je oproti hlasovaniu o Ústavnom súde pomerne jednoduché hlasovanie. Skvelé by bolo, keby sa toto rozhodnutie neriadilo starým štýlom politiky „za to môže vláda Ivety Radičovej“ alebo „Fico je zlodej a môže za všetko“. Možno potom sa voľba ústavných sudcov zmení z cirkusu na vážnu vec.

Tak dosť! Informácie zo spisu sa využívajú na diskreditáciu. Glváč podal trestné oznámenie

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu