KOMENTÁR: Na zmrazovanie platov je zima ešte stále slabá

Poslanecký klub Smeru-SD stojí za svojím predsedom Robertom Ficom. K zmrazovaniu platov zaujali jednotné solidárne stanovisko do očí robotníkov sa môžu pozrieť všetci

Foto: TASR

Premiér Robert Fico sa inšpiroval prírodou. Tento týždeň chcel zmraziť platy ústavných činiteľov, čo sa spočiatku nepáčilo ani jeho straníckej rodine, ktorá napokon podľahla "vianočnému duchovi" a na zmrazovanie kývla. Narozdiel od poslancov, ktorí zmrazenie platov omietajú, podnikatelia by podobný vrtoch "počasia" uvítali.

Po prvých mrazoch prišla na Slovensko aj pravá zima. Centimetre snehu pribúdali, doprava sem-tam kolabovala, no hlavným problémom vrtochov počasia bola elektrická energia, bez ktorej skončilo pár desiatok tisíc odberných miest, najmä bytových jednotiek a domov.

Nočná zmena mení myslenie človeka

Premiér Robert Fico sa zároveň pokúsil využiť počasie a navrhol zmrazenie platov ústavných činiteľov. Na prvý pokus nepochodil ani u vlastných, no napokon sa strana Smer-SD podvolila svojmu predsedovi a so zmrazením platov už súhlasí.

Premiér po tom ako odpracoval jednu nočnú šichtu a zhotovil 497 zvarkov si nevie predstaviť zvyšovanie platov ústavných činiteľov. Fico by sa vraj nedokázal pozrieť ťažko pracujúcim robotníkom do očí, ak by dopustil navýšenie platov poslancov čo i len o tisíc eur. Najskôr sa s pochopením jeho solidárneho správania nestretol ani u svojich straníckych kolegov, no po návrate zo summitu Pobrežia Slonoviny sa ,,vianočný duch“ rozšíril do celej poslaneckej rodiny Smeru-SD a zrazu sa našiel aj dôvod na zmrazenie a rovnako tento počin už nie je protizákonný. Stačilo pohroziť spojením hlasovania s hlasovaním o nedôvere vlády a zo zmrazovania niečo, predsa len bude.

Opozícia okrem Kotlebovcov, tiež nenašla dôvod na zmrazenie platov. Poslanci si zaslúžia viac, zmrazovanie trvá roky a už naň nie je dôvod, na dôvažok zmrazovať platy v skrátenom konaní je proti zákonu, Bohu a prírode. Prezident Kiska odkázal, že tento problém je problémom parlamentu a riešiť ho má premiér. Kancelária prezidenta zároveň pripomenula, že prezident svoj plat charitatívne rozdáva rodinám, ktoré to potrebujú, a teda svoju sociálnu a solidárnu aktivitu napĺňa aj bez potreby zákona, zároveň dodali, že so zmrazovaním platov nemá prezident problém.

Niektorí by na zmrazenie pristali

Zatiaľ čo poslancom zmrazovanie ich platov nie je veľmi po vôli, podobne ako Ficovi vyššie platy sa nepáčia ani podnikateľom na Slovensku. Príplatky za nočné a za odpracované sviatky podnikateľom veľmi nevyhovujú a nevoňajú. Tieto zmeny sa vraj stanú nerentabilné a zvýšenie nákladov na prácu ohrozí napredovanie ich dlhodobo rozvíjajúcich sa podnikateľských plánov.

Podnikateľom chýba hĺbková analýza dopadov  zvýšenia príplatkov na ich ekonomiku. Zamestnanci tieto argumenty oprávnene ignorujú a protiargumentom, že ak je nočná zmena a sviatok nerentabilná fabrika v tieto dni môže byť zatvorená. Tento argument zamestnancov zatiaľ zamestnávatelia ,,nepočuli“, preto je pravdepodobné, že trojzmenná prevádzka je ekonomicky rentabilnejšia, ako si podnikatelia ,,myslia“, jedine, žeby nebola.

Žiaľ, na Slovensku je veľká skupina podnikateľov a zamestnávateľov hluchá, a tak sa stáva, že do boja proti zvýšeniu príplatkov sa zapájajú aj odvetvia, ktorých sa zmena zákona nemá dotýkať a majú byť zo zákona vyňaté, teda aspoň o niektorých hovoril minister Richter s premiérom Ficom na spoločnej tlačovke.

Môže vás zaujímať

V prípade Kiskovho obvinenia poukazujú znalci na zločin daňového podvodu